Kantaron Yağı Nelere İyi Gelir? – Kantaron Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kantaron Yağı Nelere İyi Gelir? – Kantaron Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal tedavi metodları göz önüne alındığında sağlıklı bulmanız için her derdin ilacı olarak bilinen bitkisel yağlardan biri de şüphesiz hemen herkesin bildiği gibi kantaron yağıdır. Sarı kantaron, kılıç otu ve mayasıl otu olarak da ismi bilinir. Dünyanın birçok farklı yerinde yetişmektedir.

Nasıl Yapılır?

Kantaron bitkisinin kurutulmuş çiçekleri ilk olarak kesilerek temizlenir. Cam kavanozun içine koyulur. bunları yapmanızın ardından üzerini geçecek kadar da biraz sızma zeytinyağı eklenir. Şişenin ağzını bir tülbent ile kapatıp, güneş ışığında 5 gün boyunca mayalanması için bırakılır. 5 günün sonunda şişenin kapağını kapatarak güneş gören bir yerde kırk beş gün daha bekletilir. Ara sıra hafif çalkalayarak karışması sağlandıktan sonra 45 günün ardından kırmızı renge bürünen yağ tülbentten ve süzgeçten geçirilerek koyu renkli bir şişede muhafaza edilir.

?

Yüzünüz için tercih edecekseniz; bir pamuk ile bu yağı ince bir katman biçiminde sürmelisiniz.

Vücudunuz için kullanacaksanız; o bölgeye damla damla damlatarak masaj gerçekleştirmeniz gereklidir. Vücut ağrısı için kullanırken 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı ekleyerekte kullanabilirsiniz.

Dahilen kullanacaksanız ise; kantaron otunun çiçeğini ezdikten sonra 3 katı çam balı ile karıştırıp sabah, öğlen ve akşam tok karına tüketin. Günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi sakıncalıdır.

Kantaron Yağının Faydaları

  • Kazalar sonucunda ortaya çıkan kanama ve yaralarda iyileştirme etkisi vardır. Yaranın neden olduğu ağrı ve krampları giderir.
  • Hücre yenileyici özelliği ile yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Antiseptik özelliği ile de yarada mikrop ve bakteri oluşumunu engeller.
  • Dahilen kullanımda da kan şekerinin düşürülmesine etki eder. bunun dışında mide ağrılarına çok iyi bir yardımcıdır. Açık yaralar, kesikler, ezikler, düşmeler sonucunda meydana gelen morluklarda da iyileşme sağlar..
  • Menopoz dönemindeki sorunlar için çay olarak kullanılması önerilmektedir.
  • Yüzdeki lekelerin renginde açılma meydana gelir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.