Ihlamurun Yararları

Ihlamurun Yararları

Ihlamurun Faydaları

Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağı olan 15-25 metreye kadar uzunluğa varan ağaçlarda yetişir. Ihlamur ağacının çiçeklerinin yaydığı o mis kokulardan dolayı hemen hemen her bahçede ve sokak aralarında yetiştirilmektedir. Özellikle kış aylarında yaptığımız çayları bize normal çayları unutturmaktadır. Çiçeklerinde bulunan yağ sayesinde aromatik bir tadı vardır.
Önemli bir A vitamini deposu olan ıhlamur kış aylarında bal ve limon ile karıştırılıp çokça tüketilir. Bal arıları içinde besin kaynağı olan ıhlamur yapraklarından çeşitli hastalıklar için macunlar da yapılmaktadır.
B6 vitamini içeren ıhlamur ayrıca tanen, şeker, glikoz içerir. İçerdiği vitamin ve diğer maddelerle bazı hastalıklara fayda sağlamaktadır.

Ihlamurun Sağlığa Faydaları 

Ihlamur daha çok çay olarak kış aylarında soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon hastalıklarına yakalanmamak için veya tedavisinde kullanılmaktadır.
Grip ve nezleye karşı ıhlamur: Soğuk alğınlığından korunmak veya tedavisi için tüketildiğinden bahsetmiştik. Ancak daha iyi verim almak için ıhlamura bal ve limon karıştırılabilir. Bal doğal bir antibiyotiktir. Ancak kaynar, sıcak suda etkisini yitirir. Bu yüzden ıhlamura karıştırmadan önce azıcık soğumasını bekleyebiliriz.
   Öksürüğe karşı ıhlamur: Üşütmeden kaynaklanan öksürüğe iyi gelir. Düzenli ve sıcak içildiğinde solunum yollarını yumuşatır ve mikropları vücuttan atar.
   Vücudun direnci için: Kan dolaşımını hızlandırdığından vücudu sıcak tutmaya yarar. Özellikle kış aylarında üşümemek için tüketebiliriz. Metabolizmayı da kuvvetlendirir.
   Stresi gidermek için: Ihlamur çayına karanfil atıp tüketildiğinde sinir sistemi üzerinde ciddi faydası vardır.
   Cilt sağlığı için: Kaynatılan ıhlamurdan elde edilen suyu pamuk yardımı ile göz kapaklarının üzerine koyun. Böylece gözler dinlenmiş ve göz çevresinde oluşan bakteriler temizlenmiş olur. Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılır.
 Saç sağlığına ıhlamur: Kaynatılmış ıhlamur suyu ile saçlarınızı yıkadığınız da doğal bir görünüm elde etmiş olursunuz. Saçlar güçlenmiş olur ve saç dökülmesini engellemiş olursunuz.
 Astım ve bronşit hastalıkları için: Ihlamurun nefes açıı özelliği olduğundan bronşit hastalıklarına iyi gelir. Bronşları rahatlatıcı ve yumuşatıcı özelliği vardır. Kronik astım hastalarının düzenli tüketmeleri tavsiye edilir.
Diğer faydaları: Terlemeyi sağlar. Miğren ağrılarına iyi gelir. İshal tedavisinde kullanılır. Damar sertliğine karşı kullanılır. Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Hazımsızlığa iyi gelir. Çarpıntıyı giderir.

Ihlamurun Sağlığa Zararları   

Vücudun direncini arttırdığından hastalığa karşı koruduğundan insan sağlığına fazla bir zararı olmadığı bilinmektedir. Ancak yanlış tüketme sonucu ufak tefek sorunlar olabilir.
Çok erken ve çok geç saatlerde tüketmek uykusuzluk sorununa neden olabilir. Fazla kaynatmanın faydası olmayıp tam aksine zararı vardır. Ihlamurun fazla sıcak içilmemesi gerekir.

Ihlamur Çayı  Nasıl Hazırlanır?


Bir bardak başına tepeleme bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur yeterlidir. Öncelikle suyu kaynatın ve önceden ıhlamuru koyduğumuz kabın içine kaynatılmış suru döküp ağzını kapatın ve 5-10 dk demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 fincan tüketilebilir.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.