Havuç Neye İyi Gelir?

Havuç Neye İyi Gelir?

, en sağlıklı sebzeler içerisinde ilk sıralarda yer edinmektedir. Yapısal açıdan ele alındığında maydanozgiller familyasında yer alan , kökü toprağın altında gelişme gösterip büyüme gösteren salata ve birçok yemeklerde tercih edilen bir kış sebzesi olarak bilinmektedir. Peki nelerdir? neye iyi gelir?

Bünyesinde bulundurduğu A, C ve K vitaminleri, pantotenik asit, potasyum, folik asit, demir, bakır, magnezyum ile beraber havucun vücuda oldukça fazla önemli yararlı etkisi bulunur. Havuç kuvvet sağlar, vücuttan kaybolan mineralleri dengeler, göz sağlığına iyi gelir, kansızlığa yönelik olarak artış gösterir, hemoglobin ve eritrositleri artırır.

Cildin asit oranını dengeye sokan havuç ile beraber vücut yenilenir ve güzel bir görünüm elde eder. Gaz söktürücü, idrar arttırıcı etkilerinin dışında bağırsağın dostu olması da havuç faydaları içerisinde bulunmaktadır. Yani hem bağırsaklara yumuşaklık sağlar ve hem de mide ve bağırsaklara yönelik oldukça faydalı etkiye sahiptir. Fazla lif içeriği sebebiyle kabızlık problemine doğrudan çözüm getirir. Öksürüğe karşı iyi gelmesi, balgam söktürme konusunda iyi gelişi, astım, bronşit gibi rahatsızlıkları önüne geçmesi ve halsizliği gidermesi de arasında yer almaktadır. Düşük tansiyon problemine yönelik olarak da bu şifalı sebze yenilmesi iyi gelecek. İşte havucun vücuda olan faydaları…

Havuç Neye İyi Gelir?

HAVUCUN VÜCUDA FAYDALARI NELERDİR?

– Mide ülserine yönelik koruyucu etkiye sahiptir.

– Vücuttaki asit alkali dengesini dengeler.

– Alkali elementler barındırdığı için kanı temizler.

– Ağızda yer alan bakterileri atar. Diş sağlığı konusunda oldukça önemlidir.

– Tansiyonu dengeler. Bunu fazla potasyum bulundurma özelliği ile yapar.

– Kötü kolesterolü azaltır, iyi kolesterolü çoğaltır.

– Havucu düzenli olarak yenilmesi ile beraber felç riski düşer.

– Havuçtaki kompleks karbonhidratlar vücuda enerji sağlar.

Bronşları açar ve kuru öksürüğü bitirir.

– Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya kadar düşürdüğü biliniyor.

– Yüz ve boyun kırışıklıklarını azaltır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp