Evcil Hayvanların Sağlığa Faydaları

Evcil Hayvanların Sağlığa Faydaları

Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki evcil hayvanların insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkileri var. İnsan ile evcil hayvanı arasında kurulan bağ ve güven duygusu insanda anksiyeteye, acıya, yüksek tansiyon ve strese iyi geliyor.

Buzlu su ile yapılan stres teslerinde deneklerin yanlarında köpekleri yokken buzlu suya en fazla 6 dakika dayanabilirken, yanlarında köpekleri olduğunda donma sınırı olan 8. dakikada bile hala acı hissetmeden ellerini buzlu suda tutabildikleri gözlemlendi. Aynı deneyde yapılan tansiyon ölçümünde insan deneklerde yanlarında evcil hayvanları yokken stres testi sırasında oldukça yüksek kan basıncı seviyesi tespit edilirken, hayvanları ile biraraya geldiklerinde tansiyon seviyesinin normale döndüğü görüldü.

Köpeklerin yanı sıra kedilerin de özellikle karınlarındaki titreşim ile çıkarttıkları guruldama sesi ile tansiyon, stres, kalp fonksiyonları ve daha pek çok açıdan insan sağlığına fayda sağladıkları biliniyor. Kedi ve köpeklerin insan sağlığı konusunda bir özelliği de hastalıkları hissedebilmeleri. Vücut ısısına ve kokuya çok duyarlı olan , insanların fark edemedikleri fizyolojik olayları fark edebiliyor, artrit gibi bulunduğu bölgede ısı artışına neden olan hastalıkları ya da örneğin idrar örneğindeki kanser kokusunu, vücudun çeşitli bölgelerindeki iltihabı hissedebiliyorlar. Eğer hayvanınız vücudunuzun belirli bir bölgesi ile son günlerde fazla ilgilenmeye başladıysa ve bu bölgede belli belirsiz de olsa bir şikayetiniz varsa doktora görünmeyi düşünebilirsiniz.

Hayvanların çocukların ruh sağlığına ve kişisel gelişimine de olumlu etki ettiği bilinen bir gerçek. Çocukları hayvanlardan korkmayacak ve onları kendisi ile eşit görecek, empati ve arkadaşlık kurmalarını sağlayacak şekilde yetiştirmek ileride bütün dünyaya bakış açılarını değiştirecek, sosyal ilişkileri güçlü, vicdan, adalet duygusu ve demokrasi bilinci bakımından zengin bir birey ortaya çıkacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.