Erik Neye İyi Gelir?

Erik Neye İyi Gelir?

Eriğin Faydaları Nelerdir? Erik Neye İyi Gelir?

100 gramında sadece 45 kalori barındıran ve 2000’den fazla çeşidi bulunan erik besin lifi bakımından en zengin meyveler arasında bulunmaktadır. Antioksidan bileşenleri yönünden zengin erik birçok hastalığa karşı vücudumuzun direncini arttırmakta ve içerdiği başta C vitamini olmak üzere A ve K vitaminleriyle beraber vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlayan besin maddeleri arasında bulunmaktadır. Eriğin vücudumuza en büyük faydalarından biri de demir emilimini arttırarak demir eksikliğine ve buna bağlı görülebilecek hastalıklara karşı korumasıdır. İlk olarak demir emilimini arttırmasına bağlı faydalarından başlayarak sırasıyla eriğin tüm faydalarına ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine değineceğim.

Erik Demir Emilimini Arttırmaktadır;

Özel yapısı ve yüksek C vitaminine ( 100 gramda %16) sahip olmasından dolayı erik demir emilimini arttırmaktadır. Demir emiliminin artmasına bağlı olarak;

1-) Demir eksikliğine bağlı anemiyi engeller.

2-) Kalp ritmi düzensizliğine engel olur.

3-) Çocuklarda büyüme ve gelişme hızını arttırır.

4-) Erken doğum riskine karşı korur.

Erik Yüksek Antioksidan Oranına Sahiptir;

Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle kırmızı ve sarı kabuklu eriğin yeşil eriğe oranla daha fazla ve güçlü antioksidan taşıdığını ortaya koymuştur. Kalın kabuklu eriklerde ince kabuklu eriklere oranla daha fazla antioksidan taşımaktadır. Erikte bulunan antioksidanlar hücrelerde bozulma ve parçalanmaya sebep olan serbest radikallerin oluşumunu engellemekte ve bu sayede erik birçok hastalığa iyi gelmektedir.

– Erikte bulunan güçlü antioksidanlar kalp ve damar rahatsızlıklarını engellemektedirler.

– Erik antioksidanları sayesinde insanlarda kanser oluşma riskini de düşürmektedir.

Eriğin Kolesterole Faydaları;

Erik diğer bazı meyvelerden farklı olarak kolesterolü düşürmez fakat;

– C vitamini barındırdığı için kolesterolün dengede tutulmasını sağlamaktadır.

– Oksitlenmiş olan kolesterollerin damar içinde birikmesine engel olmakta ve bu sayede damar tıkanıklığına engel olmaktadır. Unutulmamalıdır ki birçok damar hastalığı kalp rahatsızlıklarının ana sebebidir.

– Kolestrolü dengede tuttuğu için kolon kanseri, romatizma, osteoartrit ve astımın engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Eriğin Besin Lifi Bakımından Zengin Olmasının Faydaları;

Meyve, sebze, tahıl ürünleri ve bakliyatlarda bulunan besin lifi eriktede oldukça bol miktardadır. Bu sayede erikte bulunan besin lifi sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere diyabet ve obeziteden korunmak için de oldukça faydalıdır. Besin lifleri yağ, karbonhidrat ve protein sindirilmeyip direk olarak bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlamaktadırlar. Özelliklede kronik kabızlık rahatsızlığı çeken kişilerin düzenli olarak erik tüketmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Eriğin Kan Şekerine Faydaları;

Erik düşük glisemik indeks değerine sahip besinler arasında bulunmaktadır. Yani erik tüketmek kan şekerinin sabit bir değerde kalmasına yardımcı olmakta ve dalgalanmaları önlemektedir. Bu sebepten dolayı özellikle tip-2 diyabet hastaları kırmızı erik tüketimine ağırlık vermelidirler.

Eriğin Zayıflamaya Faydaları;

Erik içinde bulunan besin lifi sayesinde insanları uzun süre tok tutmaktadır. Bu sebeple özellikle diyet programınıza atıştırmalık olarak erik ekleyebilirsiniz. Ayrıca öğle arası yaşanan açlık krizlerini erik yiyerek geçiştirebilirsiniz.

Bitkisel Tedavide Erik Kullanımı;

Erik ağacı yapraklarının ve kabuklarını çay şeklinde kaynatıp içmek böbrek, mesane enfeksiyonlarına ve öksürüğe iyi gelmektedir. Yeşil eriği ortadan ikiye bölerek iç kısmıyla vücudunuzdaki yaraları temizleyebilirsiniz çünkü antiseptik etki göstermektedir. Kurutulmuş erik yapraklarından demlenen çay ise diyabete iyi gelmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.