Dünyaya Saglıklı Gözlerle Bakabilmek İçin Tavsiyeler

Dünyaya Saglıklı Gözlerle Bakabilmek İçin Tavsiyeler

Gözlerimiz tüm güzellikleri ve tüm sevdiklerimizi öncelikle algılamamızı sağlayan organımız. Ancak bu kadar önemli ve hassas olan gözlerimizin sağlığına dikkat etmediğimiz takdirde gerek kısa sürede gerekse uzun vadede etkilerini görebileceğimiz bir çok rahatsızlığa davetiye çıkarmış oluyoruz. Doktorların sağlıklı gözler için bir çok tavsiyesi var ve hepsi de çok önemli. Ancak atlama lüksümüzün olmadığı olmazsa olmaz beş önemli maddeyi sizler için listeledik.

 

1) SAĞLIKLI BESLENME

Genel sağlığımız ve sağlıklı bir hayat için gerekli olduğu gibi, sağlıklı gözler için de ilk ve en önemli madde şüphesiz sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı bir dolaşım sistemi, kalp için olduğu kadar içinden hassas damarların geçtiği bu hassas organımız için oldukça önemli. Bu nedenle portakal,madalina, limon gibi C vitamini içeren meyveler ayrıca yeşil yapraklı lifli besinler göz sağlığı için oldukça faydalı. Ayrıca retina dejenerasyonuna karşı korunmak için E vitamini içeren besinler almak da şart. Bu besinlerde başlıcaları ise; badem, ceviz zeytinyağı,brokoli, ıspanak, kırmızı et. En sık rastlanan göz rahatsızlıklarından biri olan göz kuruluğuna karşı ise, omega 3 ve omega 6 bakımından zengin besinler almak önem arz ediyor. Bu gıdaları ise şu şekilde sıralayabiliriz: keten tohumu, semiz otu, balık ve cevizde omega 3 bolca bulunurken, ayçiçeği yağı, soya ve mısırözü yağlarında ise omega 6 bulunuyor. Göz sağlığı konusunda en meşhur yiyecek olan havuç ise A vitamini açısından zengin olup öncelikle gece körlüğüne ve katarakta karşı koruyucu etkiye sahip. Tabi A vitamini yalnızca havuçta bulunmuyor. Balık yağı, buğday, süt , mantar, fıstık ve domates de sağlıklı gözler için A vitamini desteğini sağlayabiliyor.

 

2) TABİ Kİ TEMİZLİK…

Aslında gözlerimiz kendilerini tozdan ve diğer dış faktörlerin etkilerinden koruyabilecek donanıma sahip. Bir anlık refleksle göz kapaklarımız kapanıyor, kirpikler tutucu etkisiyle tüm tozları gözden uzak tutuyor. Ancak kimi zaman unutup ellerimizi kaşımak amacıyla da olsa gözlerimize sürmüyor değiliz. Gözlerimize parmaklarımızla kesinlikle dokunmamalıyız. Ayrıca diğer insanlarla rimel-far gibi makyaj malzemeleri, mendil, havlu gibi mikrop bulaşabilecek eşyaları ortak kullanmamalıyız.

 

3) GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ HER MEVSİM ŞART

Artık güneşin faydalarından çok zararlarından bahseder olduk. Hangi mevsimde olursak olalım, güneşin ultraviole ışınlarını (UV-A ve UV-B) bloke eden kaliteli camı olan güneş gözlükleri kullanmalıyız.

 

4) KONTAKT LENS KULLANIMINA DİKKAT!

Gelişen teknolojiyle birlikte kontakt lensler artık lüks olmaktan çıktı. Derecelisi, renklisi, desenlisi, serti, yumuşağı, aylığı, yıllığı derken birbirinden çeşitli lensler artık insanların ihtiyacını karşılayabiliyor. Ancak kontakt lens kullanımında atlanmaması gereken çok önemli bir husus var, o da “temizlik”. Yatmadan önce kontakt lensler mutlaka çıkarılmalı, dokunmadan önce eller mutlaka sabunla yıkanıp temizlenmeli. Lensler takılmadan önce ve çıkarılırken mutlaka yıkanmalıdır. Ayrıca lens kutusu da temizlenmeli ve mutlaka belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Son olarak lensin kullanım şekli ve zamanına göre üretildiği akıldan çıkarılmamalı, hangi tip kontakt lens kullanılıyorsa belirtilmiş talimatlara ve tavsiyelere mutlaka dikkat edilmelidir.

 

5) DÜZENLİ DOKTOR KONTROLLERİ

Genetik yatkınlıkla ortaya çıkan diabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların göz sağlığı için önemli bir tehdit oluşturduğunu biliyoruz. Ayrıca kullanmakta olduğumuz bir çok ilacın prospektüsüne baktığımızda olası yan etkiler arasında görme ile ilgili rahatsızlıklara sebep olabileceği hususuna da değinilmektedir. Bu nedenle, kullanmakta olduğumuz ilaçların gözümüz üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini göz önünde bulundurmalı, gerekli durumlarda doktorumuzla paylaşmalıyız. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz kronik rahatsızlıklara sahip olanlar başta olmak üzere, her sağlıklı insan belirli aralıklarla mutlaka göz doktoruna muayene olmalıdır.

Tüm bu hususlara dikkat ettiğimiz takdirde, gözlerimizin sağlığını önemli ölçüde korumuş olacağız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.