Dünya’nın En Faydalı 12 Bitkisi

Dünya’nın En Faydalı 12 Bitkisi

Eski dönemlerden bugüne kadar insanlar çeşitli hastalıklarına karşı bitkilerden faydalanmıştır. Bitkiler doğal bir ilaç olup en tehlikeli hastalıklara bile çözüm olabilmektedir. İşte size Dünya’nın en faydalı 12 bitkisi;

1-Aloe Vera

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

Aloe Vera

Çoğu ilaç firmasının sıklıkla kullandığı bu ilaç güneş veya kazalar sonucu oluşan yanıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Sadece suyla bile yetişen bu bitkinin yapraklarındaki sıvı yanıkların ağrısını azaltıyor ve tedavi sürecini hızlandırıyor.

2-Kızılcık Suyu

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

Kızılcık Suyu

Sindirim sistemindeki bakteriyel enfeksiyonları yok ederek sindirim sistemi hastalıklarına derman olmaktadır. Kalp yetmezliği ve yüksek kolestrol sorununu engelleyen bu bitki aynı zamanda c vitamini deposudur. Dişlerin çürümesine ve plaklara engel olur.

3-Ekinezya

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

Ekinezya

Yaraların iyileştirilmesi için kullanılan bu bitki aynı zamanda bilinen yan etkileri olmadığından dolayı en arasına girmektedir. Bu bitkinin içinde bulunan maddeler kış günlerinde grip ve nezle oluşumunu büyük oranda engellemektedir.

4-Siyah Yılan Kökü

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi
Sinirlerin gevşemesine sebep olan bu bitki menopoz dönemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Üreme sistemi üzerinde oldukça etkili olan bu bitki menopoz döneminde karşılaşılan fiziksel sorunları azaltmaktadır.

5-Günlük

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

sığla ağacı günlük

Ülkemizde sığla ağacı olarak da bilinen günlük ağacından bir sakız elde edilir. Bu sakız eklem ağrılarının tedavisinde kullanılır. İshal ve solunum yolu rahatsızlıklarında da etkilidir. Ayrıca bunların dışında birçok sık karsılaşılan hastalığa iyi gelmektedir.

6-Papatya

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

Papatya

Genellikle bağırsaklarda sıkıntı olduğunda kaynatılarak içilen bitki rahatlatıcı etki etmektedir. Ayrıca mide bulantısına karşı faydalı olmaktadır. Uyumakta zorluk çeken çocuklarda ve stres altındaki yetişkinler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bir zararı yoktur.

7-Hayıt Ağacı

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

Hayıt Ağacı

Bu bitki kadınlarda progestron hormononun salgılanmasını sağlar. Meyveleri biraz geç etki etmektedir. Hamilelik sıkıntısı çeken kişiler kullanabilirler, fakat hamile olduktan sonra bırakılmaları lazımdır.

8-Kahve

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

Kahve

Acının algılanmasını bloke ederek ağrıları azaltır. Soğuk algınlığı ve astım gibi hastalıklarda bronşları açarak rahatlama sağlar. Ayrıca son yıllarda fiziksel direnci arttırdığı bilinmektedir.

9-Çuha Çiçeği Yağı

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi
Romatoid artiridin etkisini azaltmak ve kolestrolü düşürmek için kullanılır. Obezlik, sindirim sorunları ve solunum problemlerinde de tercih edilmektedir. Hamilelikte kullanımı sakıncalıdır.

10-Gümüş Düğme

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

Gümüş Düğme

Beyinde bulunan kan damarlarını rahatlatarak migren ağrılarını azaltmaktadır. Doku ve eklem iltihaplarını azaltmaktadır. Yüksek ateşin düşürülmesinde de etkili olmaktadır.

11-Keten Tohumu

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

Keten Tohumu

Susam tohumundan biraz büyük olan bu tohum birçok hastalığın tedavisini içinde bulunan minareller sayesinde sağlamaktadır.

12-Sarımsak

Dünya'nın En Faydalı 12 Bitkisi

sarimsak

Mikroplara ve virüslere karşı vücudun bağısıklık sistemini güçlendirip vücuda direnç sağlamaktadır. Kolestrol, yüksek tansiyon, kan şekeri gibi hastalıklarla bazı kanser hastalıklarında vücuda destek sağlamaktadır. Ayrıca soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.