Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Yaz aylarının rahat ve  ferah havalarının ardından soğuk ve kasvetli kış aylarına girdiğimiz şu günlerde vücut direncimizi ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, sağlıklı bir kış geçirmek için dikkatli beslenmeliyiz. Kimyasal ve tıbbi ilaçlar almadan,  omega 3 gibi doğal olmayan destek ilaçlarına baş vurmadan, doğal besinler ile sağlıklı beslenmek ve kış aylarının belalısı salgın gribal enfeksiyonlardan uzak durarak keyifli bir kış geçirmek için yememiz gereken mevsim sebzelerini düzenli olarak tüketmeli, antioksidan, vitamin, mineral içeriği bakımından zengin olan bu ile bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Kış mevsimine özgü olan ve  yenilmesi gereken sebzeleri, sebze yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Brokoli yiyerek sağlıklı olun:

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Brokoli, antioksidan çeşitliliği en fazla olan ve kanser hastalığına karşı en etkili, vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği  bilimsel olarak da ispatlanmış bir kış mevsimi sebzesidir. B 2, B 6, B 10 ve B 12 vitamin içeriği ile unutkanlık, kolestrol, kalp damar hastalıklarına arşı etkili olduğu, C vitamini içeriği ile kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı etkili olduğu, lifli bir sebze olması özelliği ile sindirim sistemini düzenleyerek sağlıklı bir sindirim sağladığından, toksinlerin sağlıklı hücrelerin yapısını bozmasını önleyerek kanser oluşumunu ve yayılmasını önlemesinden dolayı doktorlar tarafından da önerilmektedir. Bu nedenle vücut direncimizin zayıfladığı kış aylarında bol bol çiğ brokoli tüketmeliyiz. Haşladığımız veya kızarttığımızda antioksidan özelliğini etkisini büyük oranda kaybettiği bilindiği için çiğ tüketilmesi daha yararlıdır.

2 ) Demir bankası ıspanağı  tüketin:

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Kış mevsimi sebzelerinden olan ve lif özelliği ile tokluk sağlayan, beta karoten antioksidan içeriği olarak zengin olan, demir magnezyum gibi mineralleri ile vücut direncini artıran  ıspanak bu özellikleri ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Lif özelliği ile sindirimi de kolay olan ve sindirim sistemini düzenleyen bir kış mevsimi olan ıspanağı istediğiniz yemek türü ile yiyerek soğuk kış günlerinde sağlığınızı koruyabilirsiniz.

3 ) Çok sevilmeyen pırasa:

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Pırasa, ülkemizde çok sevilmese de soğangiller türünden olduğu için doğal bir antibiyotik, doğal bir bağışıklık sistemi dostudur. Pırasa içerik olarak: fosfalt, antioksidan, demir, magnezyum, C vitamini, sülfür, kamferol gibi bileşenler içerdiğinden  bağışıklık sistemini destekler, vücut direncini artırır, kalp damar hastalıklarını engeller, unutkanlığı azaltır. Özellikle kış aylarında boğaz ve bademcik enfeksiyonlarının yaygınlığı nedeniyle virüsleri kuluçka döneminde etkisiz hale getirerek hastalıklardan korur.

4 ) Kabak yemekleri tüketin, genç kalın:

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Potasyum içeriği olarak adete mineral deposu olan kabak kalorisi yüksek olan bir kış mevsimidir.Kabak aynı zamanda antioksidan, C, ve B vitamini içerdiğinden vücut direncini artırıp  bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığınızı korur. Kabak kalorisi yüksek bir sebze olduğu için zayıflamak ve diyet yapmak isteyenlerin ilk başvurduğu yiyeceklerden biridir. Lif açısından diğer kış mevsimlerine göre daha zengin olmasından kaynaklı sindirim sistemi açısından faydalarını saymakla bitmez.  Bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri potasyum ve fosfat içeriği ile etkisiz hale getirerek sağlıklı bir sindirim oluşmasını sağlar.

5 ) Bezelye:

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Antioksidan içeriği  zengin olan bezelye, içerdiği C, B 5, B 6, B 12 vitaminleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve soğuk kış aylarında hastalıklardan korunacağınız gibi riski yüksek hastalıklara yakalanmadan daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz. Bezelye türlerinden iri taneli İtalyan türü bezelyeleri çiğ olarak bol bol tüketebilir, doğal şeker içeriği ile şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca bezelye yemeklerinde kılçıklarını temizlediğiniz bezelye kabuklarını da kullanabilirsiniz.

Soğuk havaların olumsuz etkilerinden korunmak ve daha sağlıklı bir hayat yaşamak için antioksidan, vitamin, mineral içeriği zengin olan bu sebzeleri olabildiğince çiğ yiyerek içerdikleri bileşenleri doğal yollarla alabilir, dışarıdan katkı maddeli, işlenmiş hazır hale getirilmiş etkisi az ve vücutta kalıntı bırakan tıbbi ilaçlar almadan hem bütçenizi hem sağlığınızı korumuş olursunuz. Bu sebzeleri düzenli olarak tüketerek keyifli bir kış geçirebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.