Aromaterapi Yağları ve Faydaları

Aromaterapi Yağları ve Faydaları

AROMATERAPİ YAĞLARININ FAYDALARI

Cildin yumuşak ve pürüzsüz bir hal alması için, aromaterapi yağlarından faydalanılır. Uygulama esnasında hem hoş kokular yayarak insanı rahatlatan, hem de içeriklerindeki etkileriyle yorgunluğu, halsizliği gideren aromaterapi yağlarının, her birinin kendine özgü faydaları da bulunmaktadır.
İşte tamamen doğal olan ve faydaları;

 

ISIRGAN YAĞI

Isırgan yağının vücutta oluşan birçok ağrılı hastalığın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle romatizma hastalıkları ve buna bağlı eklem ağrılarına iyi gelir. Regl döneminde oluşan ağrıları, kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak hafifletir. Kan akışını hızlandırmada oldukça etkili olan ısırgan yağı, bu nedenle saçlar içinde çok etkilidir. Özellikle yağlı ve kepekli saç tedavisinde kullanılmaktadır.

KEKİK YAĞI

Kekik yağının en büyük özelliği, ağrı kesici etkiye sahip olmasıdır. Özellikle romatizma ve baş ağrısında etkili olan kekik yağı, ağrı tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

NANE YAĞI

Nane yağının rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle spazm çözmede ve gaz gidermede etkili olan nane yağı, nefes açıcı özelliğe de sahiptir. Nane yağı saç dökülme problemlerinde kullanılırsa, saç dökülmesini azaltıcı etki göstermektedir.

 

BERGAMOT YAĞI

Bergamot yağının uyku problemlerine iyi geldiği bilinir. Ayrıca antibakteriyel bir yağ olmasından dolayı, rahatsızlıklarda iyileşme süresini hızlandırır. Kas kasılması, böbrek rahatsızlığı ve yaralar için iyileştirici özelliğe sahiptir.

BİBERİYE YAĞI

Biberiye yağının birçok rahatsızlık üzerinde olumlu etkisi görülmektedir. Kansızlık, sinüzit, bronşit, çarpıntı, uyku problemleri ve astım hastalığı gibi rahatsızlıklar üzerinde olumlu etki gösterir. Ayrıca ciltte oluşan sivilceler ve saçta oluşan kepek, saç dökülmesi gibi problemlere de iyi gelmektedir. Cilt temizliğini sağlayan yağ, romatizmal ağrıların azalmasında da etkilidir. Bu yağın hamileler ve sara hastalığı olanlar tarafından kullanılması önerilmemektedir.

ÇAY AĞACI YAĞI

Yanıklarda ve enfeksiyonlarda iyileştirici etkisi olan çay ağacı yağı, virüslerin üzerinde de oldukça etkili ve iyileştiricidir. Kış mevsiminde sıkça görülen soğuk algınlığı hastalıklarında faydalı olan çay ağacı yağı, böcek sokmalarında da sürüldüğü yerdeki acıyı giderir.

 

DEFNE YAĞI

Kav gevşetici özelliği olan defne yağını, sakinleşmeye ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Kas ağrısı, öksürük, nefes darlığı, baş dönmesi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca defne yağının, saç dökülmelerini önleyici etkisi olduğu bilinmektedir.

 

FESLEĞEN YAĞI

Diğer adı ile reyhan yağı olan fesleğen yağı, uyarıcı etkisi ile bilinir. Yorgunluk, depresif durumlar ve ishal gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Arı sokmalarında etki gösteren fesleğen yağı, sivrsineklerin kovulmasında da etkilidir.

 

ÇAM YAĞI

Aromaterapi Yağları ve Faydaları
Yorgun bir zihne sahipseniz, çam yağı kullanmak zihninizi rahatlatacak ve bedeninize enerji verecektir. Öksürük sorunlarının azalmasında etkili olan çam yağı, romatizma ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

 

GÜL YAĞI

Cilt bakımında en fazla kullanılan yağ olan gül yağı, cilde canlılık verir, cildi parlatır ve sivilceleri tedavi eder.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.