Ananasın 17 Mucizevi Faydası

Ananasın 17 Mucizevi Faydası

Ananasın 17 Mucizevi Faydası

A ve C vitamini yönünden zengin olan aynı zamanda bol miktarda potasyum, kalsiyum, lif ve fosfor yoğunluğuna sahip olan ananasın 17 adet mucizevi faydası bulunmaktadır.

1-) Vücut Onarımı Sağlar

Antioksidan yönünden zengin olan vücudumuzdaki hücreleri parçalayarak yaşlanmaya sebep olan serbest radikallere karşı etkili bir savaş açarak yaşlanmayı geciktirdiği gibi aynı zamanda vücudun hızlı şekilde onarılmasını sağlamaktadır.

2-) Soğuk Algınlığına Karşı Etkilidir

Ananas içinde bulundurduğu c vitamini sayesinde mikrobik enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Yemek istemeyen çocuklarınıza meyve suyu şeklinde içirerek onları soğuk algınlığından koruyabilirsiniz.

3-) Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

İçeriğinde bol miktarda bulunan magnezyum ve kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Bir bardak ananas suyu günlük magnezyum ihtiyacının %73’ünü karşılamaktadır.

4-) Dişleri Güçlendirir

İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde dişlerin güçlenmesini sağlamaktadır.

5-) Makula Dejenerasyonunu Giderir

Makula dejenerasyonu yani sarı leke olarak bilinen hastalık özellikle ileriki yaşlarda görme ve okuma sıkıntısı oluşturmaktadır. Ananas içeriğinde bulunan beta karoten sayesinde sarı leke hastalığının oluşumunu engellemektedir.

6-) Antienflamatuvar İlaç Etkisi Göstermektedir

Antialerjenik ilaçların yarısını kapsayan antienflamatuvar ilaçlar vücutta iltihaplanmayı engelleyerek var olan iltihapları azaltmaktadır. Ananas doğal bir antienflamatuvar ilaç etkisi göstermektedir

7-) Sinüzit, Boğaz Ağrısına İyi Gelmektedir

Ananas soğuk algınlığının türevi olan sinüzit, boğaz ağrısı gibi kış hastalıklarına da içindeki vitaminler sayesinde engel olmaktadır.

😎 Kanser Düşmanıdır

Ananas antioksidan özelliği yüksek olduğu için birçok kanser türüne karşı engelleyici etki göstermektedir. Ayrıca hücre hasarına sebep olan serbest radikallerin önünü kestiği için yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır.

9-) Ateroskleroza Karşı Etkilidir

Ateroskleroz, kalp krizi, inme gibi ölümle sonuçlanabilecek dolaşım yolları hastalıkların temel sebebidir. Atardamarların duvarının kalınlaşmasıyla lümende daralma oluşması sonucu ortaya çıkar. Ananas içinde bulunan antioksidanlar dolayısıyla ateroskleroza karşı etkidir.

10-) Kolesterolü Düşürür

Kalp sağlığını riske atan kolestrolün düşürülmesi arasındadır.

11-) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçinde bulunan c vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle organ nakli gibi ağır ameliyatlarda bağışıklık sistemi yapay olarak tamamen çökertilir ve sonrasında ilk 2-3 ay boyunca hasta tekrar bağışıklık sisteminin güçlenmesi için sürekli gözetim alında tutulur. Bu süre zarfında ananas tüketmek bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok faydalıdır.

12-) Sindirimi Kolaylaştırır

İçeriğinde bulunan lif sayesinde bağırsakları çalışmaya teşvik etmektedir.

13-) Bronşiti Önler

Genelde çocukken kapılan ve daha sonra sürekli olarak soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına yakalanmamızı sağlayan bronşitin engellenmesi ananasın faydaları arasındadır.

14-) Bronş Nezlesini Önler

Solunum yollarında ve vücut boşlukları içerisinde mukoza iltihaplanması oluşur. Bu sebeple ananas tüketerek bronş nezlesinden de kurtulabilirsiniz.

15-) Hipertansiyonu Önler

İçerisinde bulunan yüksek miktarda potasyum sayesinde hipertansiyondan muzdarip olan kişilerde tansiyonun düşürülmesini sağlamaktadır. Vücutta sodyum dengesini sağlayarak kan basıncını normal düzeye eriştirmektedir.

16-) Bağırsak Kurtlarını Yok Eder

Bağırsaklarımızda bulunan tenya gibi tehlikeli bağırsak kurtlarından ve parazitlerinden kurtulmamızı sağlamaktadır.

17-) Bulantıyı Önler

Hamile bayanlarda, otobüs yolculuklarında veya sabahları mide bulantısı çeken kişilerin bir bardak ananas suyu içmesi mide bulantılarını engelleyecektir.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.