Ağlamanın Faydaları ve Zararları

Ağlamanın Faydaları ve Zararları

Neden ağlamak istiyorum ? Çünkü ağlamak hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak çok faydalıdır. Bedeniniz ağladığınızda rahatlar ve ruhunuz hafifler. Halk arasında ağla ağla açılırsın derler. Ağlamak istiyorsanız kendinizi tutmayın ağlayın. Ağladığınız zaman duygularınız dışa vurulur ve rahatlarsınız. Depresyondaysanız ağlayarak depresyondan kurtulabilirsiniz. Ayrıca ağlayan insanlar kolay kolay ruhsal hastalıklara yakalanmazlar.

Bazı toplumlarda ve inanışlarda ağlamak zayıflık göstergesidir. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. İnsanın duygularını dışa vurması asla zayıflık değildir. Aksine duyguları dışa vurmak rahatlamanın, insan olmanın bir özelliğidir. Bazı toplumlarda yine aynı şekilde erkekler ağlamaz derler. Bu düşünce erkeği egemen kılıp kadını zayıf gösteren düşünce tarzıdır. Ağlamayan erkekler çok şey kaybederler ve bununla beraber ağlayan kadınlar çok şey kazanırlar. Tabi bunu erkek ve kadın olarak değil insani olarak yorumlamak gerekir.

· Çağımızın hastalığı stresten kurtulmak için insanlar bir sürü şey denerler. İlaç kullanırlar, doktora giderler. Ama ağlayarak stresten kurtulabilirsiniz. Ağladığınız zaman rahatlarsınız ve sonucunda salgılanan hormonlar stresi azaltır veya yok eder.

· İçinize atmak ve paylaşmamak beraberinde hastalıklara yol açacaktır. Ağlayarak dışavurum gerçekleşir ve paylaşım olur. Dertleriniz gözyaşı olur gider.

· Eğer üzüldüyseniz ve ağlıyorsanız bu kalp damarlarınızın açılmasını sağlayacaktır. Kalp hastaları ve risk taşıyanlar için ağlamak çok faydalıdır. Gözyaşı döküldüğü anda kalp daha az sıkışmaktadır.

· Üzüntüden ağlıyorsanız bu sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Eğer üzgünseniz kendinizi tutmayın ve ağlayın. Ağlayarak üzüntünüzü atar ve rahat uyursunuz.

· İnsanlar üzüntülü olduğu zamanlarda tansiyonu artabilir. Özellikle bazı tansiyon hastalarında üzülmek kötü sonuçlar doğurabilir. Böyle durumlarda ağladığınızda tansiyonunuz normale dönecektir. Ağlamak tansiyona da iyi gelir.

· Bazı insanlar sıkıntılı olduğu zamanlarda devamlı yemek yerler. Sıkıntıdan dolayı iştahları açılır ve kendilerini tutamazlar. Bu durumda ağlayan insanlar daha az yemek yerler. Ağlamak böyle bir probleminde önüne geçer.

· Göz kuruluğu ağlayan insanlarda görülmez. Ağlamak göz kuruluğunu önler.

Ağlamaktan insan zarar görmez. En fazla gözleriniz kızarabilir ya da şişebilir. Bu sorunlar da zaten zamanla geçecektir. Bu gibi durumlarda gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Gözlerinizin üzerine dinlenirken ılık çay poşeti koyarsanız daha etkili olacaktır. Ağladığınızda bunu güçsüzlük ifadesi şeklinde olan söylemlere takılmayın ve itibar etmeyin. Unutmayın ki dünyada ağlamayan insan yoktur ve ilk doğduğunda insanlar ağlar. İnsan önce ağlamayı öğrenir sonra gülmeyi. İnsanın doğasında vardır ağlamak.

Bir şarkı çaldığında, aklınıza biri geldiğinde, bir olayı hatırladığınızda vb. durumlarda ağlarsınız. Bu insana mutluluk verici bir olaydır. Çünkü ağladığınızda ruhunuzu dinginleştirir ve vücudunuzu hafifletirsiniz. Aslında kendinize bir terapi uygularsınız. Bu sebeple ağlamak istediğiniz zaman kendinizi tutmayın ve duygularınızı içinize atmayın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp