Afrika Siyah Sabununun Faydaları

Afrika Siyah Sabununun Faydaları

Afrika Siyah Sabununun İçeriği

Sabun üretiminde kullanılan maddeler, üretilen sabunun kalitesini belirler. Anago sabunu olarak bilinen sağlıklı olduğu için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kişisel üretime bağlı olarak değişkenlik gösterse de Afrika siyah sabununun üretiminde; sinir otu külleri, palmiye yaprakları, kakao tozu, shea yağı, saf hindistan cevizi krem yağı, palmiye hurması çekirdeği yağı, shea ağacı kabuğu, palmiye yağı, aloe vera yapraklarının suyu, zeytinyağı, biberiye gibi maddeler kullanılır. Bilinen sabunlar gibi sert bir yapısı yoktur ve yapım şekline bağlı olarak kolayca şekil değiştirebilir, ufalanabilir. Farklı yapım tariflerinde yapıldığından rengi, şekli ve boyutu farklılık gösterebilir. İçin de bulunan maddelerden ötürü Afrika siyah sabununun faydaları yazımızda geniş bicinde anlatılmıştır.

Kullanımı

Tarih de bu sabunun uzun yıllar önce çamaşır temizliğinde de kullanıldığı bilinir.  Cilde olan Afrika siyah sabununun faydaları anlaşılınca bu sabuna olan talep yüksek oranda artmıştır. El yapımı olan bu sabun cilt parlaklığı ve yumuşaklığında kullanılabilir. Genel olarak batı Afrika da yapımı devam etmektedir ve otantik olarak kabul edilir. Tarifi gizli olan bu sabun nesilden arasında aktarılarak günümüzde de hala yoğun olarak kullanılmaktadır. Rengini kavrulmuş sinir otu belirler. Rengi siyah veya kahverengi olabilir. Sabun kaynama derecesine göre rengini alır. Kakao tozu kullanıldığından zayıf bir çikolata kokusu ve yoğun topraksı bir kokusu vardır.

Afrika Siyah Sabununun Faydaları

Afrika sabunu kimyasal içermediğinden cilt içinde fazlasıyla faydalıdır. Afrika siyah sabununun faydaları cildi derinlemesine temizlemesidir. Makyaj temizlemede de kullanılır. Her yaş için kullanıma uygundur. Bolca demir ve A,E vitaminleri içerdiğinden cilt kalitesini arttırmak için de tercih edilir. Cildi yumuşatıp kimyasal madde içermediğinden bebeklerde de kullanıma uygundur. Kuru cilde sahip kişilerde banyo sonrası nemlendirici krem olarak ta kullanılabilir. Antifungal ve antibakteriyel özellikler içerdiğinden sivilce, siyah nokta, akne, egzama, sedef gibi sorunlar için tercih edilir. Mevcut antioksidanlar sayesinde kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesinde yardımcı olma özelliği taşır. Erkekler için tıraş sonrası losyon yerine kullanımı mümkündür. Güvenli ve zararsız olan bu sabun için fazla kullanımdan kaçınılmalıdır. Fazla kullanımda tahriş ve cilt kuruluğu yapabilmektedir. Ayrıca yumuşak ve gür saçlar için de şampuan yerine tercih edilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.