Ses Estetiği

Ses Estetiği

Ses Estetiği

Listesine sürekli bir yenisini ekleyen estetik alanı, son günlerde yaptığı “Yok artık, bu kadarı da olmaz.” denilecek türden operasyon türleriyle ön planda… Her operasyonu kolaylaştırarak, fiziksel her türlü soruna kısa sürede çözmek için çabalayan estetik alanı, her koşul ve durum düşünülerek ayarlanmış kabarık listesine öyle bir operasyon daha ekledi ki, duyanlar adeta ‘Yok artık, daha neler…” tepsini verdiler. Vücudun her türlü uzvuna yönelik operasyonlar zaten mevcuttu ve ağızları açık bırakıyordu. Bacaktan, çeneye, çeneden burna, burundan kulağa kadar akla gelebilecek her uzva yapılan büyültme, küçültme, inceltme gibi operasyonlardan sonra bir de ses estetiği operasyonu çıktı. Estetik operasyonları sadece fiziki anlamdaki görüntüye etki edebiliyorken, işin içine ses de girdi ve artık estetik alanı başlı başına bir dünya haline geldi.

Birçok şaşırtıcı operasyondan sonra estetik operasyon listesine ses estetiği de eklenince, estetik alanı adeta ‘imkânsız’ ı lügatten kaldırma yoluna girmiş oldu. Bundan böyle artık, yirmi dört yaşını tamamlamış her birey sesinde istediği değişikliği sağlamak üzere başvuruda bulunabilecek. Sesi inceltme, kalınlaştırma hatta tınısı ve tonuyla oynama işlemine kadar uzanan operasyonda, ses, bireyin istediği kıvama gelene kadar değişime uğratılacak. Sesini üzerinde bir emanetmiş gibi taşıyanlar, sesinin kendisini iyi yansıtmadığını düşünenler, sesinden ötürü toplumda yer edinemeyip kendini rahat ifade edemeyip sorun yaşayanlar ses estetiği operasyonuyla bu duruma son verebilirler. Bunun yanı sıra ses felci geçirerek sesini kaybeden ya da sesi tanınmaz hale gelen kimselerin de bu estetik operasyonu sayesinde seslerine geri kavuşması olağan…

Ses tellerinin gerginliği, kalınlığı, uzunluğu ve kısalığı gibi etkenleri değiştirilerek giderilen ses bozukluğu işlemi için cerrahi bir müdahale gerekiyor. Cerrahi bu müdahaleyle sesi inceltmek mümkün olduğu gibi kalınlaştırmak da mümkündür. Ameliyat sonrası yeni sesin oturması için beş altı haftalık bir zaman dilimi gerekiyorken, operasyon sırasında müdahaleye uğramış sesin dinlenmesi için bir hafta kadar sesin daha az kullanılması tavsiye ediliyor. Ses estetiği sayesinde sesinden memnun olmayan, girdiği ortamlarda sesinden ötürü konuşmayan kişiler istedikleri ses kavuşurken ses felcine de bir tedavi yöntemi eklenmiş oluyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.