Saç Aşısı

Saç Aşısı

Saç Aşısı

Saçlarınız sağlıklı olsa bile günün getirdiği yıpranma ve duş sonrasında ortalama yüz tel kadar dökülmektedir. Bu sayı bazı insanlarda had safhalara vararak kelliğe neden olmaktadır. Amerikalı bilim adamları tarafından keşfedilen saç dökülmelerine karşı alternatif bir çözüm olarak günümüzde uygulanmaktadır. Bu yöntem hem saç dökülmelerini durdurmakta, hem de deriden yeni saçların çıkmasına yardımcı olmaktadır. Saç dökülmesi şikayeti olan herkes için kişiye özel uygulama şekilleriyle olumlu sonuçlar verdiği bilinen aynı zamanda olarak da adlandırılmaktadır.

Saç Aşısı İle Tedavi

Saç dökülmesinin nedeni saç hücrelerinin zamanla ölmesi ve ya bu duruma yaklaşması neden olmaktadır. Erkeklerin %65 gibi büyük bir bölümünde sık olarak rastlanan erken yaşta saç dökülmesinin nedeni henüz tam olarak bilinemese de, saç dökülmesinin asıl nedeninin saç köklerinde bulunan hücrelerin ölmeye yaklaşmalarının olduğu anlaşılmaktadır. Ölen hücreler bir daha aynı bölgede saç çıkmaması gibi bir duruma yol açarlar. Saç aşısı, henüz tam anlamıyla ölmemiş köklerin yeniden canlandırılması ve vücudun veremediği hücre büyümesi ivmesini dışarıdan tetikleyerek hızlandırmak amacıyla yapılmaktadır. Bu tamamen bir tedavi şekli olup, kişinin kanından alınan PRP ile saç köklerini besleyecek olan vitaminlerin özel olarak hazırlanmasıyla oluşan solüsyonlar uygulanmaktadır. Bu yöntemle saç dökülmesini durdurmak, hatta ölmeye yüz tutmuş kökleri canlandırarak taze saç filizlenmeleri meydana getirmek mümkün olmaktadır.

?

İlk önce saçınız, saç deriniz ve kök hücrelerinin durumu hakkında test yapılmak suretiyle kişiye uygun aşılama yöntemi tespit edilmektedir. Saç aşısı özellikle henüz ölmemiş saç köklerinin etrafında uygulanmaktadır. Saç aşısı tek seans üzerinden yapılmaktadır. Yaklaşık olarak bir saatlik seans öncesinde hastanın uygulama yapılacak olan saç dipleri lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Bu sayede saç aşısı esnasında saç diplerine uygulanan iğnenin etkisi, ağrı ya da acı hissedilmemektedir. Hastadan alınan kök hücreler ile özel hazırlanan aşı sayesinde cansız saç kökleri, sağlam ve canlı durumda bulunan kök hücrelerini taklit etmeye başlamaktadır. Bu işlem neticesinde ise taklitçi yeni hücreler oluşur ve saç dipleri etrafında yayılarak saçlarda çoğalmaya ve büyümeye neden olur.  Saç derisine bir bakım yapılmış gibi düşünülebilir. Bundan sonraki süreçte saçlar daha canlı ve sağlıklı olarak kökleşmeye devam etmektedir.

Saç Aşısı Uygulanabilecek Kişiler

Genellikle bir erkek sorunu olan saç dökülmesi, kadınlarda da görülebilmektedir. Saç aşısı yöntemi erkek kadın her cinste ve yaşta uygulanabilmektedir. Hastadan hastaya farklı sonuçlar gözlenebilmekte olup, genellikle erkeklerde saç dökülmesinin yeni başladığı erken dönemlerde uygulanan saç aşısı sayesinde dökülmenin durduğu görülmektedir. Kadınlarda başarı oranı çok daha fazladır. Hamilelik, saç yanması, saç boyası nedeniyle oluşan dökülmeler, bakımsızlık ve yıpranma sonucunda oluşan tüm dökülmelerde, saç aşısı hem güçlendirici hem de çözücü bir rol üstlenmektedir. İnce ve zayıf telli saçlarda dahi bir bakım oluşturan saç aşısı sonrasında saçlar daha hacimli hale gelebilmektedir. Saç kıran, demir eksikliği, ya da başka yan etkilerle dökülen saçlarda aynı zamanda tedavi sonrası saç aşısı uygulaması yapılabilmekte olup, olumlu sonuçlar alındığı da gözlemlenmektedir.

Nelerdir ?

Çoğu insan saç dökülme problemi yaşayabiliyor. Genetik problemler başta olmak üzere stres, triod hastalıkları, kronik rahatsızlıklar, demir eksikliği, kullanılan çeşitli ilaçlar, yetersiz ve kötü beslenme, kalitesiz ürün kullanımı gibi pek çok neden saç dökülmesini başlatabiliyor. Otomatik Saç Klonlama işlemi, kök hücrenin modelleme yöntemi ile yeniden taze doku üreterek iyileştirme özelliğini tetikliyor. Ayrıca bu yöntem sayesinde hali hazırda olan saçların kalitesi de artarak ileri ki dönemlerde dökülmesi de engelleniyor. Saç kıran gibi saç hastalığı olan kişilerde tedaviye büyük oranda fayda sağlayarak saçlarının çıkması gerçekleşebiliyor. için de hem hazırlık tedavisi hem de saç ekimi sırasında saçta oluşan yara iyileştirici ve saç ekiminin başarısını yükselten bir tedavi yöntemidir.

Son Güncelleme : 24.12.2017

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.