Liposuction Nasıl Yapılır

Liposuction Nasıl Yapılır

Liposuction veya daha bilinen adıyla yağ aldırma, estetik operasyonlar arasında en çok talep edilen ve en fazla merak edilen operasyonlardan birisidir. Liposuction hastanın vücudunun karın, kalça, yüz, bel gibi belirli bölgelerinde diyet, spor ve ya diğer zayıflama yöntemleriyle yok edilemeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının şekillendirilmesi amacıyla yapılan bir estetik operasyondur.

Liposuction, her ne kadar vücuttaki yağ dokularının alınması üzerine olsa da kilo verdiren bir ameliyat değildir. Liposuction operasyonuna karar vermiş bir bireyin gerçekçi beklentilerle doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Bu operasyon kilo verdirmeyi değil vücudun şekillendirilmesini amaçlar. Bölgesel incelmeler ve vücut şekillendirilmesi öncelikli hastaların isteklerini yanıtlamak amaçlı bir estetik operasyondur.

Herhangi bir önleyici sağlık problemi olmayan, hamile olmayan ya da emzirme döneminde bulunmayan herkes liposuction’dan faydalanabilir. Her ne kadar liposuction için bir yaş sınırlandırması olmasa da vücut dokularının ilerleyen yaşlarda elastiğini kaybetmesi genç ciltler kadar etkili sonuç alınmasını engellemektedir. Bu tür durumlarda ek seanslar veya farklı operasyonlar gerekli olabilir. Meme büyütme operasyonlarında da liposuction uygulandığı düşünülse de böyle bir şey söz konusu değildir.

Ciddi kalp veya solunum sistemi rahatsızlığı olan, şeker hastalığı ya da yakın geçmişte cerrahi operasyon geçirmiş olan hastalarda liposuction uygulanması tehlikeli olabilir. Bu tür tehlikelerden kaçınmak amacıyla operasyon öncesi doktorunuza tıbbi geçmişiniz ile ilgili eksiksiz ve doğru bilgiler vermeniz gerekmektedir. Genel sağlığınız açısından bu çok önemlidir.

Klasik Liposuction, operasyon yapılacak bölgede 1-2 milimetrelik küçük kesiler açılarak dirençli yağların eritilmesi şeklinde yapılır. Bu yağ parçaları enjektör ya da vakum yöntemi ile alınırlar. Ameliyat sonrası kesi izlerinin görünmemesi için kesiler vücut kıvrım yerlerinden açılır.
Lazer destekli liposuction ise inatçı yağlar lazer yardımıyla parçalanır. Bu yağlar yine enjektör ve vakum yardımıyla alınır. En gelişmiş liposuction tekniklerinden olan LazerLipo tekniğinde ise yağların vücut tarafından metabolik olarak böbrek ve karaciğer tarafından atılması sağlanır. Operasyonda herhangi bir yağ boşaltma işlemi uygulanmaz.Lokal anestezi ile uygulanan Liposuction hızlı bir iyileşme dönemine sahiptir. Hastalar en çok 2 hafta içerisinde normal hayatlarına dönebilmektedir. Liposuction’da uygulanan tekniğe göre operasyon sonrası morluklar ve şişlikler değişiklik gösterebilir. Lazer ile yapılan operasyonlarda iyileşme süresi çok daha kısadır. Liposuction işleminden popo estetiği operasyonlarında da yararlanmaktadır.

Hemen hemen tüm estetik kliniklerinde liposuction uygulaması yapılabilmektedir.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.