Dudak Germe Estetiği Nedir?

Dudak Germe Estetiği Nedir?

Nedir?

Üst dudak problemleri insanlar tarafından ilk bakışta fark edilmeyen ancak yüzü bütünsel olarak değerlendirdiğinde bir orantı probleminin fark edilebileceği, esasında çok yaygın olabilen bir durum, uzun üst dudak durumudur. Uzun üst dudak hem erkek hem de bayanlarda ayrı yapısal bir problemdir. Çekici ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar ise sıklıkla dudak estetiğine ihtiyaç duyabilirler. kadınlığın güzel görünüşün en önemli etkenlerinden biridir. Yüzümüzde güzelliği tamamlayan en önemli öğelerden biri de dolgun dudaklara sahip olmaktır.

Dudak Germe Estetiği Yöntemleri

İki şekilde bu sorun düzeltilebilir ilk olarak burun tabanından, ikincisi ise üst dudaktan yapılan bir düzeltilme şeklidir. Ancak bu uygulanan yöntem fazla iz bıraktığı ve tatmin etmeyen sonuçlar doğurduğu için dudakta kesi yapılmadan ve iz bırakmadan, izin sadece burnun iç tarafından kesilerek yapılan bir yöntem vardır. Üst dudağın burun içi yaklaşımı ile kaldırılması işlemi adı verilmektedir. Estetik bir gülüşte ve estetik bir duruşta dişlerimizin istirahat halinde görünüyor halinde olması istenilen bir durumdur. Üst dudağın uzun olması bu işlemi yok sayan bir durumdur. Bunun düzeltilmesi burun içinden yapılır ve üst dudağa girilir. Üst dudak kaldırılır. Son derece estetik ve istenilen bir görünümün kavuşulması sağlanır. Bu ameliyatın sağladığı diğer bir fayda ise burun ucu projeksiyonunun bir miktar yükselmesidir. Bununla birlikte hem üst dudak hem de burun ucu kaldırılması işlemi aynı anda gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Yaşlılıktan dolayı dudaklarda bozukluklar meydana gelmektedir. Bu bozukluklardan ilki dudakların hacim kaybetmesi ve ikincisi ise dudakların aşağı doğru sarkması durumudur. Sarkmanın sonucunda dudak ile burun arasındaki kalan mesafede uzama meydana gelmektedir. Bu uzama sonucunda estetik olmayacak şekilde görünümler meydana gelmeye başlar. Kalın ya da ince dudak yapısına sahip olanlar daha güzel bir görünüme sahip olmak için dudak estetiği işlemini tercih ederler. İşlem sonucunda dudak doğallığını koruyarak belirginleşir. Dudak üstünde oluşan kırışıklıklar hafiflemeye başlar ve yaşa bağlı dudaklarda küçülme varsa eski haline kavuşması sağlanır.

Dudakta Hacim Kaybı Tedavisi

Dudaktaki hacim kaybını tedavi etmek için dudağa yağ enjeksiyonu yapıldığından işlem birkaç seans sürebilir. Hastanın vücudundan temin edilen dokunun dudak içine yerleştirilmesi durumudur.

Üst Dudak Sarkması

Üst dudakta oluşan sarkmalar burun ile dudak arasında kalan fazla mesafedeki dokunun çıkartılması ve bunun sonucunda kısalma meydana getirilmesidir. İşlem sonrasındaki iz burun tabanı ve kıvrımlara oturduğundan gözükmez. Ameliyat süresi yirmi dakikadır ve hastanın iyileşme süresi bir haftadır.

Yöntemleri

Dudak estetiği operasyonu için ya kişinin kendi dokuları ya da yabancı dolgu malzemeleri ile dudaklar ameliyat ile yeni bir şekilde biçimlendirilir ve gülme şekli de değiştirilmiş olur. Dudağa uygulanan enjeksiyonlar kişinin kendi yağ dokusu ya da dolgu materyali ile olabilir. Bu uygulamada ki amaç dudağın orijinalliğini bozmadan daha dolgun bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Dudak operasyonları yapılırken iki temel teknik uygulanmaktadır. İlk yöntem olarak ağız içinden dudağa kesikler yapılması sonucunda dudağın etli kısımlarının kütle olarak dolgunlaştırılması ve görünürlüğünün sağlanmasıdır. Diğer bir yöntem ise dudakları ince olan kişilerin burun ile dudak arasındaki mesafesinin uzun olması sonucunda üst dudak çevresini yukarı doğru taşımaktır. İki işlem sonrasında da iz kalmamaktadır. Gülme şeklini değiştirme işlemi ise insanda en önemli imza olan bir ifadedir. Neşenin, samimiyetim ve güvenin göstergesi olabilir. Dudakların ve dişlerin uygun pozisyonda olması daha güzel bir gülüşün ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Gülüşte eğer diş etleri görünüyorsa ve üst dudak yukarı çekilmişse bu işlem için tedavi olabilir. Bazı insanlarda bu durum sempatik görülüyor olsa bile bazı insanlarda rahatsız edici durabilir. Tedavi için gülüş şeklinde dudak kenarları yanağa doğru uzatılır ve sakim ve samimi bir hava verilir. Fazla diş eti görülen hastalar var ise diş hekimi ile ortak bir karar alınabilir.

Dudak Estetiğinde Anestezi

Dudak estetiği sırasında anestezi verilir mi sorusu için yapılacak operasyon nasıl bir teknikle yapılacaksa ona göre lokal ya da genel anestezi uygulanmaktadır. Cerrahi müdahale gerektirmiyorsa anestezi kullanılmayabilir.

İyileşme Süreci

Bedenimizde en hassas noktalardan biri olan bölge dudaklarımızdır. Kan dolaşımının fazla olduğu ve kolay şişen bir organdır. Bu yüzden ameliyat sonrasında şişme ve morarma gerçekleşebilir. Bir hafta süre içerisinde şişme ve morarma işlemi sonlanacaktır.

Ağız Köşesindeki Kırışıklıklar

Yaş ilerlemeye başladıkça küçük çeneye sahip olan kişilerde alt çenede kırışıklık meydana gelmeye başlar. Güneş hasarlarının oluşması sonrasında ve hızlı kilo verme durumu sonrasında bu durum daha da derinleşmektedir. Ağız köşeleri aşağı doğru sarktığı için kişinin yüzünde üzgün ve mutsuz bir ifade şekli oluşur. Yaşlanma durumunun göstergesinin yanı sıra yüzdeki anlamda bozulmaktadır. Dudak çevresini gençleştirmek için kullanılan yöntemler botoks olabilir, peeling, lazer, dolgu ve askılar olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.