Cilt Çatlakları Hakkında Tüm Bilgiler

Cilt Çatlakları Hakkında Tüm Bilgiler

Hakkında Tüm Bilgiler

Bilimsel gözle bakıldığı zaman cilt çatlakları birer yara izi olarak görülebilmektedir. Aşırı derecede basınçla karşılaşan cildimizin reaksiyon olarak gösterdiği bu , cildin zamanla bozulmasına ve hoş olmayan görüntülerin meydana gelmesine sebep olur. Önceleri pembe renkte olan bu zaman içinde beyaza daha sonrasında ise ten rengine döner. Ten rengi olmasına rağmen dışarıdan bakıldığı zaman açıkça kendini gösterir. Bu güneşte kalındığı zaman cildin diğer bölgeleri gibi bronlaşmaz ve tamamen kaybolmaz. İşte bu noktada, çatlakların oluşumunu önlemek çatlakları iyileştirmekten çok daha kolay olmaktadır.

Çatlakların En Sık Görüldüğü Yerler

Göğüsler: Göğüsler, özellikle kadınlar için vücudun en nazik ve en hassas bölgeleri arasında gelir. Bu bölgeyi saran doku oldukça ince ve hassastır. Göğüslerde ve göğüs çevresinde oluşan genellikle doğum sonrasında ortaya çıksa da ergenlikte ve gelişme çağında ortaya çıkan çatlaklar da gözlemlenebilir.

Karın: Bu bölgede oluşan çatlaklar için cinsiyet ayrımı yapılamasa da kadınlarda en çok hamilelik döneminde oluşur. Genişleyen karın yüzeyi gerilir ve çatlar. Esnekliğini kaybeden cilt derisi yavaş yavaş kızarmaya ve çatlamaya başlar. Erkeklerde ise kilo alımına bağlı olarak ortaya çıkabilen bu çatlakları önlemek için karın bölgesine badem yağıyla masaj yapmak veya kozmet ürünleri kullanmak çözüm olarak gösterilebilir.

Bel ve Bel Çevresi: Bel ve bel çevresinde gözlemlenebilen bu çatlaklarda yaş farkı gözetilmez. Kadın ya da erkeklerde görülebilen bu çatlakların ana sebebi kısa sürede ve hızlı biçimde çok miktarda kilo alıp vermektir. Bel ve bel çevresinde bulunan cilt derisi alınan kilolara bağlı olarak genişleyen hacmi karşılayabilmek için çatlamaya başlar. Bu kilolar geri verilince de ortaya bel ve bel çevresi çatlakları çıkar. Bu bölgede oluşan çatlaklarda kaçınmak için düzgün bir beslenme alışkanlığı edinmek ve hızlı şekilde kilo alıp-vermekten kaçınmak gereklidir.
Çatlakların tedavisini ikiye ayırmak mümkündür. Bunlardan ilki evde kendi başınıza ve olağan yaşamınızda uygulayabileceğiniz tedaviler iken; ikincisi ise kozmetik ürünler ve estetik operasyonlardır.

Çatlaklara Karşı Evde Uygulanabilecek Çözümler

Eğer yoğun miktar cilt çatlağınız varsa ve bunlarda kurtulmak istiyorsanız, evde birtakım çözümler uygulayabilirsiniz. Bunlardan en basit olanı çatlak bulunan cilt bölgesine soğuk su uygulamaktır. Duş sırasında çatlak bulunan bölgeye soğuk su uygulamak ve dairesel biçim oval hareketlerle baskı yapmak uzun vadede bu bölgedeki çatlamış olan derinin sıkılaşmasına olanak sağlar. Bu yöntemle o bölgedeki kan akışını hızlandırmak ve yeni oluşmuş çatlakları kapatmak mümkündür. Bu yolla hücreler canlanacak ve elastik bir yapıya kavuşarak çatlakların kapanmasını mümkün kılacaktır.

Yoğun çatlakların bir diğer doğal çözümü ise beslenmedir. Cildinizi her ne kadar dışarıdan yeterince koruduğunuzu düşünseniz de beslenme vücutta gerçekleşen neredeyse her şeyin kilit noktasıdır. Cildinize gereken özeni göstermek gayretinde iseniz bu işe ilk olarak beslenmenizle başlamalısınız. Bu sebeple beslenmenize dikkat etmekte oldukça fayda var. Bu konuda uygulayabileceğiniz birkaç basit uygulama var. Bunlardan ilki yoğurt, süt, taze meyve ve sebzeden vazgeçmemek. Her sofranızda bulunması gereken bu gıdalar, kalsiyum, D vitamini ve günlük lif ihtiyacınızı karşılarken bir yandan da cildinizin sıkılaşmasına yardımda bulunur. Bir diğer uygulama ise serbest radikal olarak adlandırılan oksidanların vücuttan atılmasına oldukça yardımcı olan ve hücre yenilenmesinde faal olarak görev alan E ve C vitaminlerini içeren yumurta, süt ve süt ürünlerini tercih etmektir. Bu yolla hücrelerinizin daha hızlı yenilenmesini ve dolayısıyla çatlakların daha hızlı kapanmasını sağlayabilir; aynı zamanda vücudunuzu zararlı oksidanlardan arındırabilirsiniz. Diğer bir uygulama ise vücuttan zararlı toksinleri uzaklaştırmaktır. Böylece daha parlak ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Sabahları birer bardak kaynamış maydanoz suyunu soğuk hâlde içerek bu zararlı toksinleri vücudunuzdan kolayca uzaklaştırabilirsiniz. Ciltteki çatlaklarla savaşmanın kilit noktalarından bir diğeri ise yeterli miktarda su içmektir. Günümüzde çoğu insanın göz ardı ettiği su tüketimi vücutta nerdeyse tüm problemlerin kaynağı olarak gösterilebilir. Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı bilim çevrelerince yaklaşık 1.75 litre olarak gösterilse de günde en az 2 litre su içmek hem sağlığınızı korumanıza yardımcı olurken hem de cildinize gereken nemi sağlayarak cildinizin sıkılaşmasına ve dolayısıyla çatlaklarınızın kapanmasına yardımcı olur.

Çatlaklara Karşı Kozmetik Çözümler

Vücudunuza kullandığınız kozmetik ürünler genellikle kolajen, hyalüranik asit, elastin ve vitaminler gibi aktif maddeleri içerir. Bu aktif maddeler cilde tekrar esneklik kazandırırlar. Bu amaç için üretilmiş kremleri, günde en az 1 kez çatlakların yoğun olduğu bölgeye sürerek istediğiniz esnekliği tekrar elde edebilirsiniz. Bu kremleri sürerken hafif baskı uygulayıp masaj yaparak sürmek kremin daha faydalı olmasını sağlayacaktır. Fakat çatlaklar oldukça belirgin ve koyu renkliyse ne soğuk su tedavisi ne de bu tür kozmetikler istenilen derecede fayda göstermez. Bu yöntemler var olan çatlakları tedavi etmek yerinde daha çok yeni çatlakların oluşmasını engeller. Durum bu olunca, çok geriye dayanan derin çatlaklardan kurtulmak için tek çözüm olarak tıbbî uygulamalara ihtiyaç duyulur.

Bu tibbî uygulamaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Bitkisel Peeling

İçeriği bitkilerden oluşan toz hâlindeki bir karışım, özel losyonuyla sulandırılarak çatlakların yoğun biçimde bulunduğu bölgelere hafif baskı da uygulayarak masaj şeklinde uygulanır. Uygulamanın yapıldığı tarihten itibaren en geç bir hafta içinde peeling uygulanan cilt derisinde soyulmalar gözlenir. Bu yolla derideki yüzey farklılıkları engellenebileceği gibi, peelingin içeriğindeki bitkiler sayesinde de vücuttaki kan dolaşımı hızlandırılır. Sonuç olarak da gergin, canlı ve daha sağlıklı bir görüntü ortaya çıkar. Bu peeling işlemi, çatlaklar çok ileri olmadığı taktirde karın bölgesinde oluşan gevşeme ve sarkmalara da uygulanabilir.

AHA Peeling

İçeriğinde bulunan glikolik asidin sayesinde uygulanan AHA peeling, yeni yeni oluşmaya başlamış olan dikey çatlakların oluşumunda etkili bir yöntem. Çatlakların bulunduğu bölge öncelikle içeriğinde glikolik asit bulunan özel bir losyonla temizlenir. Ardından içerisindeki glikolik asit yoğunluğu en az %40 olan solüsyonlarda bölgeye masaj yapılır. Haftada bir kez yapılan seansların sayısı ise kişiye göre değişiyor.

İontoferez

Bu yöntemde ise ciltte oluşan çatlakların altında eksilmiş olan kolajen yapının uyarılması ve doldurulması amaçlanır. Bunun için öncelikle çatlaklı bölgeye içeriğinde kolajen bulunan ampüller sürülür. Ardından yaklaşık 6-7 dakika kadar bu bölgeye galvanik akım uygulanır. Bu sayede cilt yüzeyine sürülmüş olan kolajenin cildin alt katmanlarına kadar erişmesi sağlanır. Bu tedavi haftada 2-3 kez uygulanır ve ortalama 2-3 aylık bir süre gerektirir.

Peki ya Çatlakları Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Diğer tüm vücut rahatsızlıklarında olduğu gibi cilt çatlaklarının da oluşumunu önlemek tedavi etmekten çok daha kolaydır. Bunun için öncelikle cildin elastik yapısının korunması gerekir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

1. Çok kısa zamanda aşırı kilo alıp vermekten kesinlikle kaçının. Cildiniz vücudunuzdaki yağ miktarında gerçekleşen hızlı değişime ayak uydurmaya çalışırken esneyip küçülerek yıpranır. Ayrıca artan vücut hacminize bağlı olarak reaksiyon gösteren cildiniz bu hızlı değişime kendini uyduramaz ve çatlamaya başlar.

2. Cildinizin esnekliğini kaybetmesini önlemeye çalışın. Bunun için yumuşatıcı yağlar, A, E ve F vitaminleri, kolajen, elastin ve hyalüranik asit yönünden zengin çatlak giderici kozmetikleri tercih edin. Bu kozmetikleri kullanırken de düzenli kullanmaya özen gösterin.

3. Çok dar kıyafetler giymekten kaçının. Bu tür dar kıyafetler, vücudunuza baskı yaparak kan dolaşımını güçleştirir. Dokuların ve hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını engeller. Yeteri kadar oksijen alamayan cildiniz yıpranır ve deformasyona uğrar.

4. Düzeli spor yapın ve sağlıklı beslenin. İnsanların çoğunun masa başı işlerde çalıştığı modern dünyada, spor kritik öneme sahip. Düzenli olarak vücudunuzu hareket ettirmek sağlığınızı korumanıza yardımcı olacağı gibi aynı zamanda da vücudunuzun esnek yapısını korur. Ayrıca vitaminler, minareller ve lif bakımından zengin gıdalar tüketmek vücudunuzu zararlı toksinlerden arındıracağı gibi aynı zamanda cildinize sağlık bir görüntü kazandıracaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.