Yabancı Dil Öğrenmenin Psikolojik Faydaları

Yabancı Dil Öğrenmenin Psikolojik Faydaları

İkinci bir dil öğrenmenin faydaları arasında beynin gelişmesi, bunamayı engelleme, hafızayı güçlendirme, dikkati geliştirme ve daha fazlası sayılabilir. Kral Şarlman “ İkinci bir dil sahibi olmak ikinci bir ruha sahip olmaktır” demişti. İnsanlar eskiden farklı dilleri öğrenmenin kafa karışıklığına yol açacağını düşünürdü. Daha da absürdü yabancı dil öğrenmenin şizofreniye veya çift kişilikli olmaya yol açacağı düşünülürdü.

Bazı araştırmalar iki veya daha fazla dil öğrenmenin sorun yaratabileceği görüşünü destekler gibi görünüyordu; eski araştırmacılar çift dil bilenlerin kelime haznesinin daha az olduğunu belirtmekteydi. Fakat bu efsaneler ve ufak tefek dezavantajlar, şimdilerde ikinci bir dil öğrenmenin olağanüstü psikolojik faydalarını ispatlayan araştırmalar ile gölgede kalmaya başladı.

Beyni Geliştirir

Beyindeki dil merkezlerinin büyümesi, ikinci dil öğrenmenin önde gelen faydalarından biridir. Daha fazla öğrendikçe de beynin daha hayati bölgeleri gelişmektedir.

Bunamaya Engel Olur

Yabancı dil konuşmak, Alzheimer’a yatkın kişilerde en az 5 yıl kadar hastalığı ertelemektedir. İnanılmaz görünmekle birlikte bu konuda yapılan araştırmalar aynı sonuca ulaşmaktadır. Dil öğrenmenin bunamayı engellemedeki etkisi mevcut tüm ilaçlardan çok daha fazladır.

Hafızayı Güçlendirir

Birden fazla dil konuşulan ortamlarda büyüyen bebeklerin tek dil ile büyüyen bebeklere nazaran daha kuvvetli hafızaları olduğu bilinmektedir. Yani ezberden hesaplama, okuma ve diğer bir çok konuda diğerlerinden daha iyi seviyededirler.

Aynı Anda Çok İş Yapabilme Yetisi Verir

Yabancı dil bilenler bir işten diğerine kolayca geçiş yapar, zihinsel esneklikleri daha fazladır ve beklenmeyen durumlarda daha çabuk adapte olurlar.

Dikkati Yükseltir

Dil bilenler dikkatlerini toplama konusunda ve dikkatlerinin dağılmasını engellemede daha kontrollüdür.

Hareketi Artırır

Dikkat gelişir ve aynı anda birden fazla iş yapabilme gücü artar çünkü yabancı dil konuşanlar her ikisini de ne zaman kullanacaklarını düşünürken veya ikisi arasına geçiş yaparken beyin faaliyetleri gelişmektedir.

Ana Dili Geliştirir

İkinci bir dili öğrenmek dilin soyut kural ve yapılarına odaklanmayı gerektirdiğinden ana dilinizin de gelişmesine yardımcı olur. Geoffrey Willans’ın dediği gibi “En az iki farklı dili anlayana kadar bir tek dili tam olarak anlamış sayılmazsınız”

Bahsettiğimiz bu faydaların yanı sıra , yabancı dil öğrenmenin kendi kültürünüzü başka bir kültür açısından görme ve değerlendirme gibi faydaları da vardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.