Yabancı Dil Öğrenme Süreci

Yabancı Dil Öğrenme Süreci

Öğrenme Süreci

denildiğinde, anadil dışında öğrenilmek istenen herhangi bir ikinci dil kastedilmektedir. Yabancı dil öğrenme süreci, dil öğrenme süreçlerinin farklı safhalarını tanımlayan bir kavramdır ve bireysel olarak ikinci bir dili öğrenmek için nasıl bir süreç geçirileceğine ve nasıl çalışılması gerektiğine atıfta bulunmaktadır.

Her dil bir takım dil bilgisi, sözdizimi ve telaffuz kurallarına sahiptir. Bu kuralların bilinmesinin önündeki engeller, bir kişinin yabancı bir dili anlama sürecinin kendisini oluşturmaktadır. Ancak yapılan bazı araştırmalarda bir kişinin anadilindeki bilişsel gelişiminde öğrenmiş olduğu kavramların, ikinci bir dilin öğrenilmesine yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Bir dilin temel kavramları ve düşünme yapısı uygun bir biçimde diğer dile uygulanabilmektedir.

Yabancı dil öğrenme süreci 5 öğrenme evresine bölünebilir. Bunlar suskun evre, erken öğrenme evresi, konuşmaya başlama evresi, orta seviye konuşabilme evresi ve akıcı konuşma evresidir. Şimdi bu evrelere daha yakından değinelim.

Suskun Evre

Bu evre 10 saatten 6 aya kadar sürebilir. Bu evre boyunca, öğrenciler dil konuşma becerisi kazanmamalarına rağmen, yeni kelime ve telaffuzlara karşılık verebilirler. Bu, yeni kelimelerin telaffuz ve anlamlarının yanı sıra, yeni kelimeleri anlama seviyesidir. Öğrencilerin, bu evrede dil öğrenme sürecinde ‘yes’ ya da ‘no’ gibi yanıtlar vermelerinin yanında, anlatmak istedikleri şeyi el ve kolla işaret ettikleri de gözlemlenmiştir. Bu öğrenme evresinde öğrenciler, “Dil şoku” olarak bilinen şeyle yüzleşirler ve ikinci dilin kelimelerini, daha fazla öğrenmemek için, reddetme eğilimine girerler.

Erken Öğrenme Evresi

6 ay kadar süren bu evrede öğrenciler, 1000 civarında aktif kelime öğrenirler. Dil öğrenmenin bu döneminde öğrenciler, dilin bazı basit ifadelerini kullanmayı da öğrenirler. Bu evrede yanlış telaffuzlar öğrencilerin en sık yaptığı hataların başında gelir. Öğrencileri yabancı dilin yeni kelimeleriyle tanıştırmak öğretmenler için oldukça önemlidir. Bu yüzden de öğrenilen yabancı dilin kelime dağarcığının geliştirilmesi için öğrencilere yardımcı olurlar.

Konuşmaya Başlama Evresi

Bir önceki evrede bazı kelimeleri öğrenen ve basit cevaplar veren öğrenciler, bu evrede yabancı dili konuşmaya başlarlar. Öğrenciler basit durumları anlatacak cümleler kurar, telaffuzlarını geliştirir ve yabancı dilde okuma ve yazmaya doğru birkaç adım atarlar. Buna ek olarak, aynı zamanda büyük cümleler kurmayı da denerler ve cümleleri kurarken dil bilgisi kurallarında hata yapmamaya çalışırlar. Öğretmenler ise, bu evrede öğrencileri daha zor kelimeleri kullanmaları yönünde cesaretlendirirler.

Orta Seviye Konuşabilme

Bu evre, konuşmaya başladıktan 1 yıl sonra ulaşılabilen evredir ve daha karmaşık cümleler ve daha kapsamlı bir konuşma yetisini kapsamaktadır. Bu seviyede öğrenciler belirli bir noktaya kadar düşündüklerini aktarabilir, tartışabilir ve yabancı dilde düşünmeye başlarlar.

Akıcı Konuşma Evresi

Yabancı bir dilde tam olarak yeterlilik kazanabilmek için 2 yıl kadar bir zamanı gözden çıkarmak gerekmektedir. Öğrencilerin çok akıcı konuşma yeteneğine kavuşması ve yabancı dilde rahatlıkla düşünebilmesi ise onların birkaç yılını alacaktır. Bu evre, öğrenilen yabancı dilin ayrı bir kelime dağarcığını içerir ve öğrenci, öğrenilen yabancı dil ile kendisini ifade etmekte tam bir özgüven kazanır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.