Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri

Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri

Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri

Türkiye 7 bölgeden oluşan, üç tarafı denizle çevrili olan bir yarımada durumundadır. Ülkemiz karasal, karadeniz ve akdeniz olmak üzere 3 iklim tipine ev sahipliği yapan kuzeyde ve güneyde dağları kıyıya paralel, engebeli ve düzlük alanları bulunan. 4 mevsimin yaşandığı ve jeopolitik önemi çok yüksek olan bir ülkedir. Bölgelerimize genel özellikleriyle değinecek olursak;

Marmara Bölgesi

Ülkemizin sanayisi ve ekonomisi en gelişmiş olan ve en büyük nüfusa sahip bölgemizdir. Türkiye’nin kuzeybatısına yer almaktadır. Kıyıdan uzak kısımlarında karasal iklim görülmektedir. Kıyı kesimlerinde kışın hava sıcaklığı sıfırın altına düşmediği için fındık, çay ve turunçgiller yetişmektedir.

Karadeniz Bölgesi

Dağlar kıyıya paralel olmasından dolayı 4 mevsim yağış görülen bölgemizdir. Bölgenin iklimi karadeniz iklimidir. Karadeniz iklimi çay ve fındık yetiştiriciliği için birebirdir. Dağların kıyıya bakan kısımları gür ormanlarla kaplıdır. Engebeli yapısından dolayı yerleşim dağınıktır. Halk geçimini balıkçılık ve ormancılıkla sağlamaktadır. Türkiye’nin en büyük kömür madeni Zonguldak bu bölgede bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesi

Türkiye’nin güney kıyısında bulunan bölgemizdir. Akdeniz iklimine sahip ılıman bir havası vardır. Sıcaklık hiçbir zaman sıfırın altına düşmez bu sebeple turunçgil yetiştiriciliği için uygundur. Bölgenin geçim kaynağı turizmdir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Yer şekillerinin sade karasal iklimin hâkim olduğu bir bölgemizdir. Pamuk, karpuz, antep fıstığı vb. tarım ürünleri üretilmektedir. Hayvancılık gelişmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

En büyük yüz ölçümüne en fazla engebe ve yükseltiye sahip karasal iklimin hüküm sürdüğü bir bölgemizdir.

İç Anadolu Bölgesi

Türkiye’nin coğrafi bölgeleri arasında geniş platolara sahip karasal iklim bölgesidir. Tarım gelişmiştir.

Ege Bölgesi

Ülkemizin batı bölgesinde dağların kıyıya dik olarak uzandığı, iç kesimlere ulaşımın kolay olduğu Türkiye’nin coğrafi bölgelerindendir. Kıyı kesimlerinde akdeniz iklimi görülmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.