Sınav Stresiyle Başa Çıkmak

Sınav Stresiyle Başa Çıkmak

Her yıl yüzbinlerce öğrenci ygs-lys sınavlarına çok iyi şekilde hazırlanmakta fakat sınav anında ve öncesinde yaşanan stres sebebiyle sınavı çok kötü geçmektedir.  Sınavdan önceki süreç içerisinde stresten kurtulmamız verimli ders çalışmamıza yardımcı olacağı gibi stresten kaynaklı kayıpları minimum düzeye indirecektir. Bu makalemizde hazırlık sürecinde olan öğrencilerin sınav stresiyle başa çıkmak için neler yapması gerektiğini ve bu durumların nelerden kaynaklandığına değineceğiz.

1-) “Ben Başaracağım” Demelisiniz;

  Sınava hazırlanan birçok öğrencinin kimi zamanlar yaşadığı en büyük problem “ben başaramayacağım” demesinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir düşünce beynimize yerleştiği zaman artık ders çalışma isteğimizi kaybeder ve sınava karşı büyük bir korku yaşamaya başlarız. Ne kadar sınavın yaklaşmaması için içten içe dua etsek de sınav günü gelip çattığında artık beynimizdeki birikimlerle sınava gireriz. Fakat sınav öncesinden beynimize yerleşen ben yapamam düşüncesi burada da bizi kontrol altına almaya başlar ve sınavın ilk dakikalarından itibaren karşılaştığımız her zor soru sınav anında daha çok ve yoğun strese girmemize, zamanı doğru kullanamamamıza sebep olur. Sınav anında stres yaşamamak için her zaman “ben başaracağım” demeliyiz. Ben başaracağım demek, kendinize olan güveni arttıracak sınav anında stresten uzak şekilde son dakikaya kadar mücadele etmenizi sağlayarak emeklerinizin tam karşılığını almanıza yardımcı olacaktır.

2-) Planlı ve Uygun Bir Ortamda Çalışmalısınız;

    Sınav stresine sebep olan en önemli unsurlardan biri bilgi eksikliğidir. Bilgi eksikliğinin sebebi ise düzensiz bir şekilde, sağlıksız bir ortamda çalışmaktan kaynaklanmaktadır. Uygun bir çalışma ortamı oluşturmak için birazdan 3. madde de değineceğim şekilde gerçekçi hedefler belirleyerek ve daha önceki sınav deneyimlerinizi göz önünde bulundurarak çalışma düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Önceki senelerde kötü sınav deneyimleri yaşamış olmanızdan dolayı umudunuz biraz kırılmış olabilir fakat 1. madde de değindiğimiz gibi kendinize güvenerek önceki yıllarda yaptığınız yanlışları veya eksiklikleri tespit ederek bunlara yönelik çalışmalar yapmalısınız. Ders çalışma planı hazırlarken arada dinlenme kısımları bırakmalı ve kendinize ara sıra zaman ayırarak sizi mutlu edecek faaliyetlerde bulunmalısınız. Çalışma ortamınız ise; sizi çok gevşetmeyecek fakat çok da rahatsız etmeyecek şekilde dizayn edilmelidir, gözü yormayan bir ışıkla donatılmış, ihtiyaçlarınız karşılayacak teknik donanıma sahip olmalıdır. Uygun bir çalışma ortamında yapılan düzenli çalışma sınav anında kendinizi donanımlı ve özgüveni yüksek bir birey olarak hissetmenizi sağlayarak sınav stresiyle başa çıkma konusunda yardımcı olacaktır.

3-) Gerçekçi ve Sevdiğiniz Hedefleri Belirlemelisiniz;

Ailelerin tercihleri, hedef ve istekleri; Öğrencilerin hocalar tarafından yönlendirilmeleri sonucu toplumunun beğenisine sahip çok yüksek puanlı hedefler belirlenir. Fakat bazen bir yıl gibi bir süre bu hedeflere ulaşma konusunda yetersiz kalabilir. Bu durumda öğrencilerin hedeflerine ulaşma konusunda kuşkuya düşerek ders çalışmayı gevşetmesine ve hedeflerin ulaşılamayacak olmasına bağlı olarak öğrencilerde umutsuzluk ve sınav öncesinde ve sınav anında stres yaşanmasına sebep olacaktır. Sınav öncesinde belirlenen hedeflerde mükemmeliyetçi bir tutum sergilenmesi veya kazanılacağına inanılmayan gerçekçi olmayan hedefler belirlenmesi özellikle sınav anında stres yaşamanıza sebep olacaktır. Bu sebeple kazanacağınıza inandığınız ve severek yapabileceğiniz mesleği tercih etmelisiniz. Örneğin kandan ve hastane ortamından aşırı derecede rahatsız olan bir öğrencinin tıp fakültesini tercihleri arasına koyarak başarılı olmasını ve sınavı kazanmasını çok zorlaştıracaktır.

4-) Hayat Sizin Tercih Sizin

Aile sınav stresinin en önemli faktörlerindendir. Ailenin beklentileri çocuk üzerinde yoğun baskı oluşturarak sınav anında yoğun stres yaşamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple ailelerin içine girdikleri beklentiler ilk olarak çocuğun eğitim durumu, becerileri ve yapısıyla uyumlu olmalıdır. Öğrencinin yaşadığı kaygılar tespit edilmeli ve stresten uzak bir sınav geçirilmesi için bu kaygıların aile ve öğretmen işbirliği içinde giderilmesi gerekmektedir. Aileler her bireyin ilgi ve yeteneklerinin farklı olduğunu bilerek çocuğunu başkalarının çocuklarıyla karşılaştırmaktan vazgeçmelidirler. Bu sınavın hayatta sadece küçük bir parçası olduğunu kabullenmeleri ve çocuklarına belirtmeleri gerekmektedir.

İşte tüm bu saydıklarımın gerçekleşmesi için siz gireceğiniz sınav neticesinde yaşayacağınız hayatın en çok sizi etkileyeceğini bilmeli ve tercihlerinizi bu doğrultuda yapmalısınız. İleride seçmiş olduğunuz meslekte çalışacak olan kişi sizsiniz. Yaptığınız mesleğin olumlu ve olumsuz yönleri en çok sizi etkileyecek. 3. madde de belirttiğimiz gibi gerçekçi ve sevdiğiniz hedefleri belirlerken ailenizin sizin üzerinizde yaptığı etki neticesinde stres oranınız artacak ve başarısız olabileceksiniz. Siz sadece kendinizi değil aynı zamanda ailenizi de düşünebilirsiniz. Çünkü çoğu öğrencinin iyi bir meslek sahibi olmak istemesinin amacı kendisiyle beraber ailesi içinde rahat ve huzurlu bir yaşam istemesidir. Fakat bu düşünceler sizi baskı altında bırakarak strese girmenize sebep oluyorsa özellikle sınav anında bu düşünceleri beyninizden uzaklaştırarak stresini düşürebilir ve başarılı bir sınav geçirebilirsiniz.

5-) Son Aşama Gevşeme Egzersizleri

Yukarıda anlattığım tüm maddeler sınav öncesi süreçte sınav stresiyle başa çıkma amacıyla olup sınav anındaki stres düzeyimizi standart düzeyde tutarak sınavda maksimum başarı verimini almamızı sağlayacak davranışlardı. Fakat bu davranışların sınav anında çeşitli nefes ve gevşeme egzersizleri sayesinde sınav stresinizi minimum düzeye çekebilirsiniz. İlk olarak sınav başladıktan bitinceye kadar kazanıp, kazanamayacağınıza dair düşünceleri beyninizden silmelisiniz. Çünkü sınavda verilen kısıtlı süre içerisinde bu düşüncelere ayıracak zamanınız olmadığı gibi bu düşünceler sizi strese sokacaktır. Sınav anında zor sorularla karşılaştığınızda ise istemeden düşüneceğiniz bu düşünceleri 1. Madde de anlatıldığı gibi ben başaracağım diyerek olumlu düşüncelere çevirmelisiniz. Bu sorulara yeniden hızlı ve dikkatli bir şekilde stressiz olarak yönelmenizi sağlayacaktır. Gevşeme uygulamaları olarak sınav anında arada sırada vücudunuzun stresten dolayı kasılmış olarak duran kaslarını gevşetmeniz gerekmektedir. Derin ve yavaş bir şekilde burnunuzdan nefes alarak ağzınızdan vermeniz gevşemenize yardımcı olacaktır. Alın kaslarınız gevşeterek, kollarınızı yanlara doğru açıp kapatarak, gözlerinizi çok kısa bir süre dinlendirerek gevşeme sağlayabilirsiniz. Kendinizi gergin kaygılı ve odaklanma sıkıntısı çekmekte olarak hissettiğiniz zamanlarda gözlerinizi canlandırarak odaklanmanızı arttırabilir ve sınav stresinizi azaltabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.