Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverene Hangi Cezalar Uygulanır ?

Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverene Hangi Cezalar Uygulanır ?

Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverene Hangi Cezalar Uygulanır ?

Kayıtdışı yani sigortasız işçi çalıştıran işverenlere, bunun tespit edilmesi halinde uygulanan birçok yaptırım ve ceza vardır.

Bildirgelerden / belgelerden dolayı uygulanan ceza

Eğer işyeri Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kayıtlı değilse yani Kurumda işyeri dosyası yoksa işyeri bildirgesinin verilmemiş olmasından dolayısı idari para cezası uygulanır. Ayrıca çalışan kişiye ait sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmemiş olmasından dolayı idari para cezası uygulanır. Bir yıl içerisinde sigortasız işçi çalıştırdığı tekrar tespit edilen işveren bu ceza beş kat olarak uygulanır. İşçinin sigortasız çalıştırıldığı her ay için de aylık prim ve hizmet belgesini vermemiş olmaktan dolayı idari para cezası uygulanır.

Primler faiziyle birlikte alınır.

Sigortasız çalıştırılan her aya ait sigorta primleri geriye dönük olarak işverenden gecikme cezası ve faiziyle birlikte alınır.

İş kazası meydana gelmesi halinde tüm maliyet işverenden alınır.

Sigortasız işçinin iş kazası geçirmesi halinde, kazanın meydana gelmesinde işverenin kusuru olup olmadığına bakılmaksızın, kaza olayı nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu ( sgk ) tarafından yapılan ve ileride yapılması gereken tüm masraflar işverenden tahsil edilir. Örneğin, işçi kaza süresinde rapor almışsa kendisine ödenen rapor parası, iş göremez duruma gelmişse kendisine bu nedenle yapılan ödeme ve ilerde yapılacak ödeme toplu olarak işverenden tahsil edilir. Eğer kaza nedeniyle işçi hayatını kaybetmişse, bu durumda da hak sahiplerine bağlanacak aylık işverenden peşin sermaye değeri hesaplanarak toplu şekilde tahsil edilir.

Teşvikten yararlanamaz.

Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işveren bir yıl süreyle 5 puanlık prim indiriminden yararlanamaz.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi ve uygulanacak idari para cezası miktarları Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenlere Uygulanan Cezalar başlıklı yazıda yer almaktadır.

Kaynak : http://www.isvesosyalguvenlik.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ