Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğumuz İçin Çok Önemli! Hayatının Başında Hataya Yer Vermeyin!

Ülkemizde çocuklarımız okul hayatına çok erken yaşlarda başlar. Kimileri bu yolculuğu yarıda bırakır, kimileri ise hayatının büyük bir kısmını okuyarak geçirir. Bu yolculuğa ev sahipliği yapanlar ise okullar ve öğretmenlerdir. Bu nedenle çıkılacak bu uzun yolculuğun her aşamasında yapılacak olan okul seçimleri çocuklarımızın doğrudan geleceklerini etkilemektedir peki okul seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin bu sorunun cevabını 4 adımda inceleyelim.

1. Adım: Çocuğu ve aileyi göz önünde bulundurmalıyız

Okul seçerken çocuğumuzun ihtiyaçlarını ve anne-baba olarak kendimizin beklentilerimizi ve imkanlarımızı göz önünde bulundurmalıyız. Okul seçimine okul ile ilgili beklentiler gözden geçirilerek başlanabilir. Bu noktada;

  • Okulun sosyal ortamı çocuğa uygun mu?
  • Çocuğun özel öğrenme ihtiyaçları var mı?
  • Okulun ulaşımı aileye uygun mu?
  • Aile gidilecek okula ne kadar bütçe ayırabilir? gibi sorular sorulabilir.

2. Adım: Okul hakkında bilgi toplamalıyız

Bu adımda aileler Milli Eğitim Bakanlığının ikametgaha göre tayin ettiği okullar arasında karar verme durumundadır. Ebeveynler belirlenen okullar hakkında bilgi toplamalıdırlar.

Okulun eve olan uzaklığı, eğitim kadrosu, Öğretmenlerin öğrencilere yönelik yaklaşım biçimleri, öğretmen ve öğrenciler arasındaki ilişkiler, okulun sosyal faaliyetleri, okulun fiziksel yapısı, servis ücretleri,okulun disiplin durumu gibi hususlara bu noktada dikkat edilmelidir.

3. Adım: Okulları ziyaret ve gözlem

Çocuğumuzun okula başlamasından bir yıl önce ve eğitim öğretim yılı içerisinde okula yapılacak bir ziyaret, yeterince bilgi sahibi olmamızı sağlayabilir. Eğer mümkünse okul idaresinden alınan bir randevu, okul ile ilgili olarak ebeveynleri neyin beklediği konusunda detaylı bilgiye ulaşılmasını sağlayabilir.

4. Adım: Okula başvuru yapmak

İlk üç adım tamamlanıp okul seçimi yapıldıktan sonra başvuru tarihi, başvuru sürecinin nasıl işlediği ve başvuruda gereken belgeler öğrenilerek kayıt işlemi tamamlanır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.