Kredi Masraflarını ve Kredi Kartı Aidatlarını Geri Almak?

Kredi Masraflarını ve Kredi Kartı Aidatlarını Geri Almak?

Bildiğiniz üzere son zamanlarda alışveriş çılgınlığında erkeklerde kadınlara yetişmek üzere pahalı kıyafetler lüks saatler ve ihitişamlı kıyafetleri insanlar artık paralarına bakmadan satın alabilecek duruma geldiler. Aynı zamanda, insanlar daha iyi bir yaşantıya sahip olmak için yada işlerini büyütmek istediklerinden dolayı bankalardan kredi çekme ihtiyacı duyuyorlar. Bu çekilen her krediye belirli bir miktar dosya masrafı her kullanılan kredi kartına alınan yıllık aidatlar neredeyse insan bütçesini zorlayacak kıvama geldi.

2011 yılından yargıtaydan çıkan kararla birlikte bu alınan kredi ve kredi kartı masraflarının yasal olmadığı , eğer kullanıcılar isterse paralarını geri iade alabileceği kararı bir efsane gibi dolaşmaya başladı. Birçok kişi bankalara müracaat etmeyi denedi ama adeta bir sivrisinek gibi kanımızı emen bankalar itiraz etme durumuna geldiler. Bankada görüştükleri kişiler itiraz etmelerinin bir işe yaramayacağını, bankanın kredi kartının böyle bir itirazdan sonra bir daha kullanılamayacağını, bankadan bu itirazdan sonra bir daha kredi çekemeyeceğini söyleselerde, idealist birkaç insan fikrinden vazgeçmeyerek işin içinden kârlı çıkan taraf oldular. O yıldan bugüne hâla kredi kartlarını ve kredi masraflarını geri almamış insanlar olduğunu fark ettim ve bu yazıyı bu yüzden yazma gereği duydum. Eğer hâla bu konu ilgili bilgisi olmayan arkadaşlar bu yazıyı hemen okuduktan sonra vakit kaybetmeden en yakın bankaya müracaat ederek şikayet dilekçelerini vermeli ve paralarını geri almak için sonuna kadar gitmelidirler.

Banka Kredisi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Öncelikle anlatmak istediğim kısım banka kredisi masraflarının nasıl geri alınacağıdır. Her türlü yoldan aldığınız kredi masrafı ister ihtiyaç ister araç ister konut kredisi olsun hiç farketmez geri alınabilir ama tek koşul kredi çektiğiniz yıldan 10 yılı geçmemek şartıyla. Örneğin ; 2005 yılında kredi çektiniz ve 2007 yılında bitti, şu anda 2014′te olduğumuza göre üzerinden 9 yıl geçmiş demektir ve bu kredi masrafı geri alınabilir. Ancak üzerinden 10 yıl geçti ise banka zaman aşımından dolayı kredi masrafınızı geri vermeyecektir.

 

Şimdi başlayalım geri alma işlemlerine; Kredi çekme esnasında dosya masrafı gibi birçok isim altında sizden masraflar alınmakta ve siz bunun farkında bile değilsiniz, bankanızın sizi bu konuda aydınlatması , bu konu üzerinde müzakere edilmesi ve banka tarafından dosya masrafları için sizin özel bir imzanızın alınması gerekir. Ancak hiçbir banka bu şartlar üzerinde durmamaktadır, bu yüzdende 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanununun 6/2 maddesi gereğince, tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmedeki haksız şartlar tüketiciyi bağlamaz. Siz yasal hakkınızı kullanarak ve caydırıcı banka görevlileri ile muhattap bile olmadan gidip en yakın şubeye internet üzerinden rahatlıkla bulabileceğiniz şikayet dilekçesi ile giderek şikayetinizi iletiniz. Eğer banka kabul ederse paranızı hemen iade edecektir, ama banka kabul etmezse ve alacağınız para 1.161,67 tl’den azsa en yakın kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvurunuz. Bu heyet sizden hiçbir ücret talep etmeden sizin bankanızdan kredi masraflarınızı alacaktır. Eğer alacağınız para 1.161,67 tl’nin üzerinde ise en yakın tüketici hakları mahkemesine başvurarak hakınızı yasal olarak aramakta fayda var. Tabii ki kredi masraflarının geri alımında yazdığınız dilekçe ile birlikte delil niteliği taşıyan belgeleri yanınızda götürmeyi unutmayınız (dekont , kredi sözleşmesi vb.)

 

Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır?

Aynı zamanda bankaların çektikleri kredi kartı aidatlarıda aynı kredi masrafları gibi haksız kazanç yani yasal değildir. Kredi masraflarında geçerli olan 10 yıl kuralı buradada geçerlidir. Şöyleki; 12 yıldır kullandığınız kredi kartınızdan her yıl 60 tl masraf alındığınız varsayarsak siz sadece bu 12 yılın 10 yıllık kısmnının aidatını alabiliyorsunuz. Buda aşağı yukarı 600 tl’lik masraf yapar. Tabiki bu sadece 1 kredi kartı için geçerlidir, bide kişinin birde fazla kart kullandığını düşünürsek bu masraf büyüyecek ve alacağınız parada artacaktır. Bu süreç ise şöyle başlayacaktır; bankanıza tekrar internet üzerinden bulabileceğeniz bir şikayet dilekçesini doldurarak gidecek ve 10 yıllık dökümanın tarihleri ile birlikte çıktısını isteyecekseniz ayrıca bu dökümanda gözüken kredi kartı masraflarının parasının iadesinide tabiki. Ancak buradaki ayrıntı kredi kartı başvursunun ilerideki hukuki süreçte kanıt niteliği taşıması için PTT üzerinden iadeli taahhütlü mektup ile yapmalısınız. Bu yüzdende banka dilekçenize 20 gün içerisinde cevap vermek zorundadır. Eğer banka kabul ederse paranızı vermeyi kabul ederse gidip paranızı alabilirsiniz ama paranızı vermeyi reddederse en yakın kaymakamlıktaki tüketici sorunları hakemi heyeti’ne başvuru yaparak yargı sürecine gidebilirsiniz. (Basvurunuzu bizzat yada internet üzerinden e-devlet yoluyla yapabilirsiniz herhangi bir masrafı yada harcı yoktur.) Bu heyet 3 ay içerisinde karar vermek zorunda hatta 1.162,67 tl altında olan başvuruların kararları bağlayıcı nitelikte.

Not: Bankanız gelen şikayetlere göre sizi korkutmak ve şikayetinizden vazgeçirmek amaçlı elinden gelen ve yasal olmayan yollara başvurabilirler. Bu kişiler içinde ayrıca bir yasal işlem başlatabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Melike dedi ki:

    Kredi dosya masraflarını geri almak istiyorum. Yardım eder misiniz ?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.