İş Görüşmelerinde Yapılan Hatalar

İş Görüşmelerinde Yapılan Hatalar

İş Görüşmelerinde Yapılan Hatalar

İş görüşmeleri çoğumuz için olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır ve biz iş görüşmelerinde yapılan hataları öğrenip kendimizi düzelttiğimizde daha başarılı sonuçlar elde edebileceğimize inanıyorum.

Aşırı Kendine Güven;

Üniversite yıllarında çok dikkat çeken ve kendine aşırı güvenen biri olmanız ve bu sebeple iş görüşmelerinden sıkılan burnu havada bir hava takınmanız sizin için dezavantaj oluşturacaktır. Bu sebeple iş görüşmelerinde olumlu ve saygılı bir şekilde hareket etmelisiniz.

Uygun Şekilde Giyinmemek;

İş görüşmelerinde giydiğiniz kıyafet işe verdiğiniz önemi ve kendinize olan güveninizi gösterecektir. Bu sebeple iş görüşmelerinde abartıdan uzak temiz ve ütülü kıyafetler giyinmelisiniz.

Şirket Hakkında Bilgisiz Olmak;

İş görüşmesine gitmeden önce çalışmayı düşündüğünüz şirket hakkında ayrıntılı araştırma yapmalısınız. Bu araştırmalar iş başvurusu sırasında sorulacak soruları cevaplarken size büyük avantaj sağlayacaktır.

Açık Cep Telefonu;

Önemli bir sırasında telefonunuzun çalması çok rahatsız edici bir durumdur bu sebeple telefonunuzu kapatmalı veya sessize almalısınız. Sessize almayı unuttuğunuz için telefonunuz çalarsa özür dileyerek telefonu kapatın ve mülakata devam ediniz.

Doğru Sorular Sormamak;

İş görüşmesi sırasında hiçbir soru sormamanız sizin işe karşı ilgisiz olduğunuz izlenimi oluşturabilir. Bu sebeple işle alakalı soracağınız soruları önceden belirlemelisiniz.

İlk Olarak Maaşı Sormak;

Bu durum iş görüşmesinde elenmenize sebep olan en büyük etkendir. Çünkü görüşme sırasında ilk olarak alacağınız maaşı sormak işinizden çok parayla ilgilendiğiniz anlamına gelir ve iş verenlerin kesinlikle hoşuna gitmez.

Eğitiminizle Alakasız Pozisyonlara Başvurmak;

Özellikle üniversiteden yeni mezun olan kişiler bir an önce iş bulabilmek için şirkette hangi pozisyon boş işe o pozisyona iş başvurusu yapıyorlar. Oysa ki cv’nizi sadece eğitiminizle alakalı ve gerçekten çalışabileceğiniz bölümlere yollamalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.