Etkili Satış Makalesi Nasıl Hazırlanır?

Etkili Satış Makalesi Nasıl Hazırlanır?

Etkili ?

Affiliate ortaklığı yapan veya kendi ürünlerini internetten pazarlamaya çalışan kişilerin ürünlerini satabilmesi için etkili satış makaleleri hazırlayabilmesi gerekmektedir. Satış makaleleri normal makalelerden farklı olarak sadece bilgi vermeyip aynı zamanda sitenize gelen ziyaretçiyi ikna edip satın almaya yönlendiren makalelerdir. Normal hayatta konuşma kabiliyetinizle müşterileri ikna etmeye çalışırken internet dünyasında yazılarınızla ikna edebilmek zorundasınız. İlk olarak bir kişinin bir ürünü satın alabilmesi için sahip olması gereken duyguları tespit edebilmeliyiz. Öncelikle müşterinizin tanıtımını yaptığınız ürüne ihtiyacı olmalı veya bu ihtiyaç hissini müşterinizde uyandırmalısınız. Ardından müşterinizin sizi tercih etmesi için ona farklı seçenekler sunabilmeli ve diğer firmaların ürün veya hizmetlerinden ne şekilde bir farklılık içinde olduğunuzu ortaya koyabilmelisiniz. Son olarak ise hazırladığınız satış makalesini internet üzerinden doğru hedef kitleye okutabilmelisiniz. Sırasıyla tüm bunları yapmaya çalışalım.

1-) İhtiyaç Hissi Uyandırma

Pazarlama sektöründe uzun yıllar kullanılmış “Eskimolara buzdolabı satmak” diye bir cümle vardır. İşte bizim şuan yapmaya çalışacağımız şey bu olacaktır. Sitemize internette arama yaparak veya reklamlara tıklayarak gelen kişinin ürünümüze ihtiyacı bulunuyorsa biz kaliteli bir tanıtım yapıp en iyi hizmeti uygun fiyata sunabiliyorsak çok rahat satış yapabiliriz. Fakat satmaya çalıştığımız ürün hakkında pazar araştırması yapan veya alıp almama konusunda çelişki içinde olan biriyle de karşılaşabiliriz.

Örnek Olarak;

Biz siğil tedavisi hakkında bir kitap yazmış veya bu kitabı insanlara satmaya çalışan biri olalım. Bu durumda sitemize gelen ziyaretçide ihtiyaç hissi uyandırabilmek için makalemizin giriş kısmında siğillerin vücudumuzda çok kötü izler oluşturduğuna, imajımızı çizdiğine ve acilen bunlardan kurtulmamız gerektiğine değineceğiz. Ardından siğillerden en kısa sürede kurtulmadığı takdirde ileride hızlı bir şekilde vücudumuza yayılabileceğinden bahsedeceğiz. Bu vereceğimiz bilgiler sektörel imajımızı zedelememesi açısından tamamen doğru fakat bir miktar abartılmış bilgiler olabilir. Bu şekilde sitemize gelen ziyaretçinin ürüne olan ihtiyacı artacaktır. Ayrıca müşteride oluşan ihtiyaç hissini arttırabilmek için çeşitli müşteri yorumlarına da sitenizde yer verebilirsiniz. Bu sayede bu kişilerin ne gibi kötü durumlardan sizin ürününüz sayesinde kurtulduğunu gören ziyaretçiniz ikna olabilir. Fakat müşteri yorumları eski bir pazarlama stratejisi olup artık görüşlerini belirtenler çok tanınan kişiler olmadığı sürece pek etkili olamamaktadır.

2-) Neden Bizi Tercih Etmeli

Müşterimizde ihtiyaç hissi uyandırdıktan sonra müşterinin neden sizi tercih etmeliyim sorusuna cevap vermeliyiz. Konuya karışıklık olmaması için aynı örnek üzerinden devam edeceğim. Örnekte bizim belirttiğimiz ürün insanlara siğil tedavisi için doğal yöntemleri anlatan bir tedavi kitabıydı. Sitemize gelen ziyaretçi bitkisel ürünlere düşkün biri değil ise büyük olasılıkla eczanelerde satılan siğil ilaçlarını almayı tercih edecek veya diğer cerrahi tedavi yöntemlerine yönelecektir. Fakat biz potansiyel müşterimizi ikna edebilmek için onu bu yöntemlerden çaydırmamız gerekmektedir. Müşterimize piyasa da satılan ilaçların ne gibi yan etkiler oluşturduğundan bu yan etkilerin vücudumuzda kalıcı hasarlara sebep olabileceğinden ve siğil ilaçlarının siğil oluşumunun asıl sebebi olan HPV virüslerini tamamen ortadan kaldıramadığına değineceğiniz. Ayrıca cerrahi müdahalelerin ise hem çok pahalı hemde çok tehlikeli olduğunuz bu sebeple bizim uzun yıllar çalışma ve araştırmalar yaparak hazırladığımız kitapta bulunan bilgilerle rahatlıkla sorunsuz şekilde tedavi olabileceklerinden bahsedeceğiz. Doğal tedavi yöntemlerinin diğer tedavi yöntemlerine göre ne gibi avantajları olduğuna değinerek müşterimizi bizi tercih etmesi için sebepler sunacağız.

3-) Doğru Hedef Kitleye Ulaşmak

Benim ve birçok dijital pazarlama uzmanının görüşüne göre internetten satılamayacak hiçbir ürün yoktur. Fakat doğru hedef kitleye ulaşamadığınız takdirde harcamış olduğunuz reklam giderlerinin, emeğin ve çalışmaların karşılığını alamazsınız. Hazırladığınız satış makalesini doğru hedef kitleye ulaştırabilmek için reklam ve seo çalışmaları yaparken doğru anahtar kelimeleri tespit etmelisiniz. Konuyu daha fazla uzatmamak ve sizi sıkmamak için örneği değiştirmeyecem fakat siz kendi sektörünüze yönelik çalışmaları aynı mantıkla inşa edebilirsiniz. Siğil tedavisi ürününü satabilmek için seo çalışması yaptığınızda “siğil” kelimesinde 1. sıraya çıkmak için harcayacağınız masraf çok fazla olacaktır. Çünkü bu kelime çok aranan ve çok fazla rekabeti olan bir kelimedir. Fakat işin üzücü yanı bu kelimede yükseldiğiniz zaman sitenize gelen kişilerin neredeyse tamamı siğil sorunun ne olduğunu öğrenmek için gelecektir ve bu kişilerin içinde tedavi olmak için bir çözüm yolu arayanların sayısı oldukça düşük bir düzeydedir. Oysa siz seo ve reklam çalışmalarınızı “siğil tedavisi” veya “siğil ilacı” kelimelerine yönelik olarak yaparsanız. Daha az hosting, reklam ve seo maliyeti ile daha etkili sonuç elde edersiniz. Çünkü sizin hedeflediğiniz asıl müşteri kitlesi bu arama sonuçlarından gelecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.