Edebiyatla Tarih Arasındaki İlişki

Edebiyatla Tarih Arasındaki İlişki

Edebiyatla Tarih Arasındaki İlişki

Medeniyetlerin oluşumu ile birlikte insanların topluluklar oluşturarak hayatın akışını olumlu veya olumsuz olarak etkileyen her türlü kavramın incelenmesi ve insanların tarih boyunca yaptığı kuruluşlar, yıkılışlar ve büyük olayların yaşandığı sahnelerin incelendiği Tarih Bilimidir. Tarih bilimi Edebiyat ile içli dışlı çalışmalar ile hayatını sürdürebilmektedir. Edebiyat tarih ilişkisi birliktelik oluşturma zorunluluğunu beraberinde getirir. Çünkü tarih bilimi belge ve kaynakları göre hazırlanmakta olduğu için en büyük belge ve kaynaklar yine insanların edebi bilgiler için hazırladığı kaynaklardan alınmasını gerektirmektedir. Edebiyat tarih ilişkisi edebiyat tarihinin oluşumu ile birlikte kendi içi dünyasında yaptığı kronolojik sıra haricinde diğer büyük savaşlar, devletlerin oluşumu ve yıkılışı gibi birçok edebi kaynağın oluşturduğu düzenle bilgilendirilmektedir. Uygarlık oluşumunda bulunan tüm devletlerin edebiyat eserlerinin meydana getirilmesi ve o çağlara ait kültürlerin kendi hayat görüşünü ortaya koyması olarak bilinir.

Edebiyat tarih ilişkisi içinde yer alan toplulukların yaşadığı ve kültürel mirasların belirlendiği, duygu, sanat ve düşüncelerin bir olarak yorumlandığı bilgiler bu ilişkiler sayesinde oluşmuştur. Edebiyat kişilerin sanatsal yönünü işlerken, tarih bu oluşumların nelere mal olduğunu, ne gibi gelişmeler ile insanların yaşayışlarının etkilenerek dönemlere ayrılmasına ışık tutmaktadır. Edebiyat tarih ilişkisi ile yapılan her türlü çalışmalar geçerliliği yüzde yüz olan kaynakların seçilmesi ile belirlenmektedir. Ülkemizde edebiyat tarihinin işleyişi Tanzimat dönemine denk gelmektedir. Edebiyat tarihinin oluşturularak günümüze kadar taşınması olarak bilinen ilk eser ise yeni edebiyat tarih ilişkisini ortaya koyan güzel örneklerdendir.

Tarihsel oluşumlar belirli bir alanda incelenir neden ve sonuçları ile birlikte bir kayıt altına alınması ile tamamlanmış olur. Ancak Edebi bilgiler ise uygarlığın gelişimi ve devamlığı için üstüne farklı oluşumları katarak devam etmektedir. Edebiyat tarih ilişkisinde bu son nokta olarak belirlenen kriterlerin devamlığı edebiyatın gelişmesi ile tarihin yol almasına bağlanmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.