Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Her geçen gün sınava biraz daha az bir zaman kalmasına rağmen çocuğunuzun ders çalışmaması canınızı sıkıyor ve çocuğunuza ders çalışmadığı için baskı uyguluyorsanız öncelikle bunun yanlış olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çocuğunuza sürekli “ders çalışmalısın!” “Derslerinle ilgilen” gibi ifadeler kullandığınız takdirde bu durum çocukta ders çalışma isteği uyandırmayacaktır. Üstelik bu yaklaşım aranızdaki iletişimi de zedeleyecektir. Bu davranış modeli yerine farklı yaklaşım teknikleriyle çocuğunuza ders çalışma alışkanlığını nasıl kazandırabileceğinize değinmek istiyoruz.

1-) Hedefler Belirlemesini Sağlayın

Çocuğunuza ders çalışmasının ilerideki mesleki hayallerine ulaşabilmesi için bir zorunluluk olduğunu benimsetmelisiniz. Hedeflerine ulaşması için sabırla aşama aşama ilerlemesi gerektiğini öğrenmelidir. İlk olarak çocuğunuza küçük hedefler belirleyip bunlara ulaşmasını sağlayın. Örnek olarak bugün 1 adet matematik testi bitirmesini isteyin. Zaman geçtikçe hedefleri daha da büyütecek ve ulaşmasını sağlayacaksınız.

2-) Çalışma Programı Oluşturun

Çocuklar büyüklerle karşılaştırışdığında eğlenmek için ve hobileri için daha fazla zaman harcama eğilimindedirler. Bu sebeple eğlenceye ayırdıkları gündüz zamanlarının haricinde özellikle akşamları belirli bir program dahilinde derslerine odaklanmalıdırlar. İlk olarak uygun bir çalışma programı hazırlamalısınız, bu konuda çocuğunuzun öğretmenlerinden yardım alabilirsiniz. Çalışma programına uymak istemeyen çocuğu çalışmaya teşvik etmek için ona küçük ödül teşviklerinde bulunabilirsiniz. Fakat teşvik amaçlı kullandığınız ödülleri fazla büyütmemelisiniz yoksa çocuğunuz karşılıksız hiçbir iş yapmama alışkanlığı edinir.

3-) Çocuğunuzu Başkalarıyla Kıyaslamayın

Ailelerimizin en büyük hatası çocuklarını sürekli her türlü konuda başkasıyla karşılaştırarak çalışmaya teşvik etmesidir. Ayrıca başkaları gibi başarılı olamayan çocuğu kötüleyecek ifaderde çoğu zaman anne babalar tarafından kullanılmaktadır. Bu davranışlar çocukta “ben başarısızım” düşüncesi meydana getirmekte ve çalışma motivasyonunu yok etmektedir. Çocuğa hakaret etmekte ebeveyn çocuk iletişimini ciddi oranda sarsmaktadır. Dünya’daki bütün bireylerin ilgi ve yetenekleri birbirinden tamamen farklıdır bu sebeple çocuğunuzu başkasıyla karşılaştırmak anlamsız ve boşuna bir çabadır. Çocuğunuzun yetenekli olduğu ilgi alanlarını tespit edebilirsiniz. Çocuğunuzu ders çalışmaya teşvik etmek için ona “Sen başarılı, çalışkan birisin ve bu sebeple üzerine düşen görevi yapmalısın.” şeklinde olumlu yaklaşım içinde olmalısınız.

4-) Nasihat Vermeyin Model Olun

Çocuklar büyüklerinin sözleriyle değil davranışlarıyla şekillenirler. Bu sebeple çocuğunuzun sadece ders alanında değil her türlü konuda sağlıklo, başarılı bir birey olmasını istiyorsanız ona davranışlarınızla örnek olmalısınız. Ders konusunda örnek olmak için size düzenli kitap okuma alışkanlığı edinmenizi öneririz. Siz kitap okurken çocuğunuzu da ders çalışmaya veya kitap okumaya yönlendirebilirsiniz.

5-) Çocuklarınıza Sorumluluk Bilinci Kazandırın

İçeriğimizin 1. kısmında belirtilen amaçlar belirleme ve 2. kısmında belirtilen çalışma programı oluşturup uygulama aşamalarını başarılı şekilde uyguladığınız takdirde çocuğunuz daha büyük hedeflere ulaşma konusunda son derece istekli bir hale gelecek ve beraberinde sorumluluk bilinci de artacaktır. Çocuklarınızın ödevlerine yardım ederken onların yerine ödevleri siz yapmayın veya onların kendi başına zor bir şekilde yapabilecekleri işleri siz yapmayın. Bırakın kendileri çaba göstersin ve başarsınlar bu sayede sorumluluk bilinci kazanacak ve ileriki hayatlarında da kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler haline geleceklerdir.

6-) Çocuğunuzun Ders Dışındaki Sorunlarıylada İlgilenin

Çocuklar sürekli çalışması gereken robotlar değildir. Onlarında da hayatta çeşitli dönemlerde motivasyonlarını düşüren psikolojik ve fiziksel etkenler olabilmektedir. Çocuğunuz başarısız bir öğrenci olmaya başladığı zaman bu durumun arkaplanında ne gibi durumlar bulunduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Gerekli durumlarda okul rehber hocasından veya bir pedagoji uzmanından yardım alabilirsiniz. Bazen sağlık sorunları sebebiyle de çocukların ders çalışma motivasyonlarında düşüşler meydana gelebilmektedir. Çocuğunuza daha yakın olarak bu sorunları tespit edebilirsiniz.  Ergenlik dönemi özellikle çeşitli fiziksel ve psikolojik değişimler sebebiyle ders motivasyonunun yoğun şekilde düştüğü bir dönemdir. Ergenlik döneminde çocuğunuza yaklaşırken biraz daha dikkatli olmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.