Avcı ve Çiftçi Yöntemi (Affiliate Marketing)

Avcı ve Çiftçi Yöntemi (Affiliate Marketing)

Avcı ve Çiftçi Yöntemi ()

Clickmerkez, xticaret veya clickbank gibi sitelerde çeşitli ürünlerin affiliate ortağı olmak istiyorsanız. Bu ürünlerin satışını yapıp komisyonunuzu alabilmek için iki yöntem bulunmaktadır. Biri avcı diğeri ise çiftçi yöntemidir. Bu makalede bu yöntemlerin avantajlarına, dezavantajlarına ve farklarına değineceğiz.

Avcı Yöntemi

Affiliate ortaklığını yaptığınız ürünün internette adwords vb. reklam kanalları aracılığıyla reklamını yaparak satış başına komisyon alma olayına avcı yöntemi denilmektedir. Bu yöntemi uygulayan kişiler ürünlerini satın alabilecek doğru kitlenin ne tür anahtar kelimelere yönelik aramalar yaptıklarını tespit ederek reklam siteleriyle bu anahtar kelimelere yönelik reklam çalışmaları yaparlar. Yada ürünlerine ilgi duyabilecek insanların yoğunluklu takıldığı sitelere satış ortaklığını yaptıkları ürünün bannerlarını reklam olarak eklerler. Örneğin bir zayıflama ürününün ortaklığını yapan affiliate uzmanı kadınlara yönelik sitelere, moda ve zayıflama sitelerine ürünün reklamını ekleyerek ekstra bir uğraş içine girmeden para kazanmaya çalışmaktadır. Bu yöntemde başarılı olabilmek için temel mantık yaptığınız satışlardan elde ettiğiniz gelirin reklamlar için harcadığınız paradan daha fazla olmasıdır. Örneğin internette yayınladığınız reklamlarla ayda 4000 lira gelir elde edip reklam masrafları için 3000 lira harcadığınızda 1000 lira karda olabilirsiniz. Fakat bu yöntemin bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Avantajları;

– Oturduğunuz yerden hiçbir emek harcamadan sadece araştırmalar ve yatırımlar yaparak para kazanabilirsiniz.
– Reklamlar için yüksek ücret ödediğinizde çok fazla kişiye çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Fakat reklamlarda tıklama başına ödediğiniz ücretin artması sebebiyle satışlardan elde ettiğiniz kar masrafları karşılamayabilir.

Dezavantajları;

– Bu yöntem affilate marketing sistemi ilk çıktığı zamanlarda sıklıkla uygulanan ve kazanç sağlayan bir yöntemdi fakat daha sonra internete reklam veren insanların sayısındaki artıştan dolayı reklam maliyetleri giderek artmaya başladı ve avcı yöntemiyle kazanç sağlamak çok zor bir hale geldi.
– Tıklama başına çok düşük ücretlerle reklam yayınlandığında ise ya istenilen hedef kitleye ulaşılamamakta yada çok az bir kitleye ulaşılıp aylık satış miktarı çok düşük seviyede olmaktadır.

Çiftçi Yöntemi

Bu yöntem çok fazla sabır gerektiren fakat sonunda avcı yöntemine göre çok büyük kazanç içinde olacağınız bir yöntemdir. Çiftçi yöntemiyle yapmak isteyen bir kişi kendine seçtiği ürünle alakalı bir internet sitesi kurar. Bu siteye sürekli hedef kitlesine yönelik makaleler ekleyerek google sıralamalarında yükselmeye çalışır. Kurduğu internet sitesi sürekli makale ekleyip site içi ve site dışı seo çalışmalarını yaparak istediği anahtar kelimelerde yükselmeye başladıkça sitesinde affiliate ortaklığını yaptığı ürünlerin reklamına yer vermeye başlar. Yada sadece yaptığı ürün için bir site kurarak bu site sürekli satmaya çalıştığı ürünün tanıtımını yapar. Bir süre sonra çiftçi yöntemiyle para kazanmaya çalışan kişinin sitesine giren insan sayısı arttıkça kendine ait ücretsiz bir reklam pazarı oluşturmuş olur ve bu pazardan satış yaparak gelir elde etmeye başlar.

Avantajları;

– Kendi sitenizi kurup kendi reklamınızı ücretsiz şekilde yaptığınız için reklam giderleriniz sıfırlanır.
– Sitenize sürekli arama motorları aracılığıyla yoğun şekilde ziyaretçi akışı olur.
– Gösterdiğiniz emek oranında sitenizin farklı anahtar kelimelerde sıralaması yükselir ve sitenize ürününüzü satın alabilecek daha çok insan gelir.
– Sitenizi kurmak için çok düşük bir hosting ve domain masrafı dışında başka bir masrafınız olmaz.

Dezavantajları;

– Çok uzun soluklu bir iştir çünkü kurmuş olduğunuz siteye ziyaretçilerin gelebilmesi için çeşitli google arama terimlerinde ilk sayfaya yükselmesi bazen aylar sürebilmektedir.
– Siteniz çeşitli anahtar kelimelerde birinci sayfaya yükseldikten sonra tekrar gerilememesi için arada sırada siteye yeni makaleler eklemeniz gerekebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Paradise dedi ki:

    Çiftçiler her zaman kazanır. Avcılık bir riskti sabit olamaz…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.