Yüz Yapılarına Göre Farklı Makyaj Teknik ve Uygulamaları

Yüz Yapılarına Göre Farklı Makyaj Teknik ve Uygulamaları

Yüz Yapılarına Göre Farklı Makyaj Teknik ve Uygulamaları

Tüm bayanların yüz anatomileri birbirinden farklılık gösterir. Yüzdeki hata ve kusurların kapatılması adına yapılan makyaj sizleri daha çekici kılar ve iyi görünmenizi sağlar. İyi bir makyaj için yüz şekline uygunluk sağlayabilecek makyaj teknikleri uygulamak en doğru seçimlerden biridir. Yüz şekline göre uygulanan makyajlar aynı zamanda bayanların doğru makyajını tespit etmeye yardımcı olan yöntemlerden biridir. Her yüz hattına uyum sağlayacak farklı makyaj uygulamaları ve teknikler bulunmaktadır.

Oval Yüz Makyaj Tekniği

Oval yüzlere sahip kadınlara uygulanan makyaj tekniği yüze daha derinlik kazandırır. Kullanılacak allıklar elmacık kemiklerinden başlamak üzere kulaklara yatay şekillerde yedirilerek sürülür. Bu uygulama tekniği sayesinde köşeli çizgilerden kaçınarak oval şekillere dönüştürücü makyaj yapılmasına özen gösterilmeli. Yuvarlak bir yüze sahip olanlar ilk iş olarak elmacık ve çene kemiklerinin belirginleştirilmesiyle başlar. Cilde renklerine uyum sağlayan fondötenler kullanılmalı belirgin kısımların kaybolmasını temin etmek için koyu fondötenlerle belirli oranlarda gölgelendirme yapılmalıdır. Kullanılacak olan allıklar elmacık kemiklerinden başlar gözün dışına doğru ve yanak çukurlarında üçgen oluşturacak şekilde sürülmeli.

Uzun Yüz Makyaj Tekniği

Uzun yüze sahip kadınlar ten renginde kullanılacak fondötenleri tercih etmelidir. Bu makyaj tekniğinde alın ve çene bölgeleri yatay olarak ten renginden bir veya iki ton daha koyu fondötenle kapatılır. Allıklar elmacık kemiklerinin alt kısımlarına sürülerek uyum sağlanır.

Üçgen Yüz Makyaj Tekniği

Üçgen yüzlere sahip olan kadınlarda yüz anatomileri genellikle alın geniş çene yapıları dar olduğundan bazı fondötenlerle alın bölgeleri gölge verilerek alnın alanı daraltılır.  Bu yüzlerde belirgin duruma getirilmesi arzu edilen yerler açık renkli fondötenlerle kapatılarak bölgenin aydınlatılması sağlanır.  Sürülecek allıklar elmacık kemiklerinin üzerinden göz uçlarının bitimine kadar elipsler çizerek uygulanır. Üçgen yüzlerde çene bölgesi koyu fondötenlerle gölgelenir. Allıklar elmacık kemiklerine yuvarlak şekilde sürülerek uygulanır.

Kare Yüz Makyaj Tekniği

Kare yüzlere daha çekici bir şekil vermek için ten rengine uygun fondötenler kullanılmalı, yüzün üst kısımları iki üç tonda koyu fondötenle gölgelendirilme yapılmalıdır. Köşeli yüzlere sahip kadınlarda sert görünüme sahip hatların daha yumuşak olması sağlanmalı, kullanılan fondötenlerin üzerine ortaya çıkarılacak kısımlara açık renklerde fondötenler sürülmelidir. Elmacık kemiklerine sürülecek allıklar yuvarlak olarak uygulanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.