Yüz ve Cilt Rengini Açmaya Yarayan Doğal Yöntemler

Yüz ve Cilt Rengini Açmaya Yarayan Doğal Yöntemler

Yüz ve Cilt Rengini Açmaya Yarayan Doğal Yöntemler

Her insanın genetik olarak aldığı bir ten rengi vardır. Bu ten renklerinin başında esmer, buğday ve beyaz ten gelmektedir. Ara renk olarak bilinen ten renkleri ise açık esmer, koyu esmer, açık buğday ve koyu buğday olarak bilinir.
İnsanın ten rengini oluşturan ”melanosit” adı verilen ve cilt hücrelerinin ürettiği melanin pigmentidir. Melanin pigmentinin cilde verdiği rengin değişmesine neden olan, bazı faktörler bulunmaktadır. Bunun en bilinen örneği, yaz mevsiminde güneş ışınları nedeniyle oluşan yanıklardır. Bir insanın ten renginde koyulaşmaya neden olan, ancak kişinin istemi dışında gerçekleşen faktörler ise, kuru cilt sorunları, çevre kirliliği, kimyasal içeren kozmetik ürünlerin fazlaca kullanılması ve her rahatsızlığın başlıca sebebi olan stres faktörüdür.
Bu tip faktörler, insanın elinde olmadan koyulaşmaya neden olduğu için, bu sorunu ortadan kaldırmak adına arayışlar başlamaktadır. Bu durumda da ”?” sorusu akla gelmektedir. Bunun için tonlarca para harcamak yerine, evde uygulayacağınız doğal, ucuz ve zararsız yöntemler ile cildinizde istenen beyazlığı elde etmeniz mümkün.

CİLT RENGİNİ AÇMAYA YARAYAN DOĞAL YÖNTEMLER

Yazımızda bulacağınız yüz ve cilt rengi açmaya yarayan doğal yöntemler sayesinde, cildinizde oluşan koyu renk tonundan kurtulmanız mümkün olacaktır. İşte cilt koyuluğu sorununu ortadan kaldırmaya yarayan birkaç doğal yöntem ve tarifler;

Pirinç İle Yöntemi

Pirincin ciltte renk açıcı etkisi olduğu, geçmişten bugüne uzun zamandır bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda lekelerin giderilmesine de yardımcı olan pirinç, Uzakdoğu kadınları tarafından sıkça kullanılmaktadır.
Bu yöntemi uygulayabilmek için, iki çorba kaşığı pirinç ununu ve suyu krem kıvamına gelinceye dek karıştırın. İstediğiniz kıvama gelen karışımı göz altları haricinde tüm yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize sürebilirsiniz. Karışım sürdükten sonra yarım saat bekleyip, cildinizi ılık su ile yıkayınız. Beyazlatma işleminde büyük etki gösteren bu uygulamayı, haftada 1 veya 2 kere yapmanız uygundur. Daha fazla sayıda uygulama yapmamanınız öneririz.

 

Salatalık İle Cilt Beyazlatma Yöntemi

Cilt lekelerinin giderilmesine ve cilt beyazlamasına büyük etkisi olan salatalıkta, kadınların fazlasıyla başvurduğu doğal ürünlerden biridir.
Salatalık ile beyazlatma işlemini gerçekleştirmek için, bir adet salatalığın kabuklarını soyun ve rendeleyin. Hazır hale gelen salatalığı cildinize sürüp, yarım saat kadar bekletin. Daha sonra cildinizi soğuk su ile yıkayarak durulayın. Bu işlemi de haftada 4 gün uygulamanız yeterli olacaktır. 4 günden fazla uygulama yapmaktan kaçınmanızı öneririz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp