Yağlı Saçlardan Kurtulmak İçin Kür Tarifleri

Yağlı Saçlardan Kurtulmak İçin Kür Tarifleri

YAĞLI SAÇLARDAN KURTULMAK İÇİN ÖNERİLER VE KÜR TARİFLERİ

İnsan saçının yapısında bulunan yağ, doğal oranının üstüne çıkmadıkça bir sorun değil, aksine saçı besleyen ve yumuşatan faydalı bir detaydır. Saçta normal oranında bulunan yağ, güneş ışını ve diğer çevresel faktörlerin saça vereceği zararları da azaltmaktadır. Bu nedenle çok sık aralıklarla saç yıkamaktan kaçınmalısınız. Bu işlemler saçınızdaki yağ oranını azaltarak, saçınızın dış faktörlere karşı savunmasız kalmasına neden olacaktır.

Bu durumların aksine, saçları aşırı ve hızlı şekilde yağlanan insanlar için, bu durum bir sorun haline gelmektedir. Gün içinde aşırı yağlanan saçlar, saçın çabuk kirlenmesi, hacim kaybı, saç modelinde bozulma gibi durumlara sebep olmaktadır. Saçın yağlanma oranı normalin üzerine çıktıysa, mümkün olduğu kadar normale indirmek için, bazı yöntemler denenebilir. Bu yöntemler sayesinde, aşırı yağın sebep olduğu saç sorunları da ortadan kalkmaktadır.

SAÇLARIN YAĞLANMAMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

– Saçların yağlanma hızını azaltmak için, kırıklarınız varsa düzenli olarak aldırmanızı öneririz. Böylelikle saçınızın solgun görünümünden kurtulacak, bakımsız görüntünün oluşmasına engel olacaksınız.
– Saç şekillendici ürünleri çok gerekmedikçe kullanmayın. Çünkü bu ürünler de içeriğinde barındırdığı kimyasallar nedeniyle, saçınızda yağlanma hızını arttıracaktır.
– Saçlarınızı sıkı bir şekilde topluyorsanız, bu durumdan kaçının. Saçlarını topuzlardan kurtarın ve dağınık modelleri tercih edin.
– Saç yağlanmasında beslenmenin de etkisi çok büyüktür. Aşırı yağlı yiyecekler tükettikçe, vücuttaki yağ oranı yükselmektedir. Böylelikle saçlarda da aşırı yağlanma görülmektedir.
– Şampuan seçimlerinizde, yağlı saçlar için üretilmiş olan şampuanları seçiniz. Ayda bir olmak üzere, diğer arındırıcı şampuanlar ile saçlarınızı yıkayabilir ve saçlarınızı derinlemesine temizlemiş olursunuz.
– Saç kremi kullanıyorsanız, az miktarda kullanmaya özen gösteriniz. Saçlarınızın daha hacimli bir görüntüye kavuşması için, kullandığınız saç kremini saç tellerinin arasından geçirin. Diplere mümkün olduğunca temas ettirmeyin.
– Saçlarınızı aşırı tararsanız, bu da saçınızda yağ üretiminin artmasına neden olacaktır.
– Saçlarla oynamakta, saçın yağlanmasına neden olan faktörlerden biridir. Saçlarınızla oynadığınız esnada, ellerinizde bulunan yağı saçınıza aktarmış olursunuz.

 

ÇABUK YAĞLANAN SAÇLARINIZ İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ BİTKİSEL KÜRLER


Biberiye ve Kekik Kürü;

– 1,5 su bardağı su
– 1 tatlı kaşığı kekik
– bir miktar biberiye bitkisi

Suyu bir tencereye alarak kaynatın. Kayanayan suya, biberiye bitkisi ve kekiği de ekledikten sonra demlenmeye bırakın. Demlenen çayı soğuması için bekletin. Hazırladığınız çayı saç diplerinize yedirerek uygulayın. Bu karışımı saçınızda 15-30 dakika arasında beklettikten sonra, iyice durulayın.

 

Isırgan ve Kantaron Kürü;

– 1 Litre su
– 2 tutam ısırgan otu (yaprağını tercih ediniz)
– 2 tutam sarı kantaron (ezilmiş kökü ve yaprağını tercih ediniz)

 

Tüm malzemeleri bir kabın içine alın ve üzerine suyu dökün. Bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra, saçlarınıza uygulayın ve bir süre bekletin. Daha sonra saçlarınızı durulayın.

 

Yumurta Kürü;

– 4 adet yumurta

4 yumurtayı bir kaba alın ve iyice çırpın. Çırptığınız yumurtalar ile, saçlarınıza hafif masaj yaparak saçlarınızın tamamına uygulayın. Saçınız karışımı emdikten sonra, üzerine bone veya tülbent takın. Bu şekilde 15 dakika beklettikten sonra, saçlarınızı iyice durulayın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.