Tüylenmenin Sebepleri ve Bitkisel Çözüm Önerileri

Tüylenmenin Sebepleri ve Bitkisel Çözüm Önerileri

ve Bitkisel Çözüm Önerileri

Halk arasında ”erkeklik hormonu” olarak bilinen androjen hormonu, kıl köklerinin çıkmasını sağlamaktadır. Androjen hormonu kadınlarda daha az görülen hormonlardan biridir. Bu hormonun kadın vücudunda artmasının, birçok farklı nedeni olabilir. Ancak her ne sebeple olursa olsun bu hormonun gereğinden fazla artması, vücutta bulunan kıl köklerini güçlendirerek vücudun tüylenmesine yol açacaktır.

Hormonun ne oranda arttığı ile orantılı bir şekilde, tüylenmede artacaktır. Kadınlarda bu hormonun yükselmesine ve tüylenmenin artmasına sebep olarak bilinen şey, polikistik yumurtalık adlı hastalıktır. Bu hastalık söz konusuyusa, yumurtlama bozukluğu ile beraber gelişen ve yumurtalıklardan gereğinden fazla erkeklik hormonu salgılanması durumu görülür. Bu da adet sorunlarına ilaveten, tüylenmeye sebep olmaktadır. Androjen hormonu dengesinin bozulmasına neden olan, birçok farklı sebep bulunmaktadır. Tiroit bezi hastalıkları, hipofiz ve böbreküstü bezlerinde görülen rahatsızlıklar, hormonun aşırı salgılanmasına sebep olan kitle veya kistler, kadınlarda tüylenme olmasına neden olur.

Tüylenmenin Sebepleri ve Bitkisel Çözüm Önerileri

Tüylenmenin önüne geçmek için büyük paralar harcamak gerekebilir. Ancak bu sorunun önüne geçmenin etkili ve doğal yöntemleri olduğunu belirtmekte fayda var. Doğal ve bitkisel çözümler vücuda zarar vermeyeceği için, diğer bir rahatsızlığınız ile etkileşim içinde olmayan bütün bitkileri rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte tüylenme sorununa karşı deneyebileceğiniz, birkaç bitkisel yöntem;

Nane Kürü

Taze nanenin tüylenme sorunu üzerinde etkisi büyüktür. 1 yemek kaşığını dolduracak kadar taze naneyi, ince kıyarak ağzınızda çiğnemeniz ve sonrasında, çok az su ile birlikte yutmanız yeterli olacaktır.
Nane kürünü 15 gün boyunca sürdürmeniz gerekiyor. 15 gün dolduktan sonra birkaç gün için ara verip, ikinci kez 15 günlük bir kür uygulamalısınız. Bu kür sayesinde yükselen hormon seviyeniz, normal değerlere dönecektir. Bu da tüylenmeyi yok edecektir.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akını kullanarak, tüylenmenin önüne geçmek mümkün. Bunun için 1 adet yumurta akı, bir miktar mısır unu ve şekeri iyice çırpın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze ve çevresine sürün. Kuruması için bekleyin ve kuruyan maskeyi, hafif masajlar şeklinde yüzünüzden çıkarın. Bir haftada 3 ile 5 günü aşmayacak sayıda seanslar uygulayarak, bu maske sayesinde tüylerden kurtulabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.