Sivilce İzleri İçin Tavsiyeler

Sivilce İzleri İçin Tavsiyeler

Sivilceler yağlı cildi bulunan, hormonları ile ilgili problem yaşayan ve cilt temizliğini düzenli olarak yapmayan kişilerde sıkça görülen bir cilt hastalığıdır. Sivilceler oluştuğunda iltihaplı, şişkin ve ağrılı olarak şiştiklerinde kişilere büyük sıkıntı vermektedir. Bunun haricinde sivilcelerin sonrasında iz kalması durumu da tedirginlik yaratmaktadır. Ayrıca sivilce oluşumu da toplumun %80’inde kadın, erkek demeden herkeste görülmektedir. Sivilcelerin ellenmesi, tam çıkmadan sıkılmaya çalışılması, cildin temizliğini düzgünce yapmamak sonucu oluşum sonucu iz kalmasına sebep olabilmektedir.

İz kalması sadece bunlarla sınırlı bir durumda değildir. Çıkan sivilcelere dokunmasanız da iz kalabilmektedir. Kist şeklinde meydana gelen sivilcelerle savaşırken, ayrıca iltihabın geçmesi için uğraşmaktadır. Bunun sonucunda ciltte daha fazla beyaz kan hücresi ve enzim salgılanır. Yaşanan bu değişimlerin sonucunda ciltteki sivilce geçse de iz kalabilmektedir.

Sivilce İzleri İçin Tavsiyeler

Sivilce İzleri

Sivilce İzleri

Sivilce izleri koyu ten renklerinde görülen ve cildini renge veren hücrelerin o bölgeye toplanması sonucu görülen koyu lekelerdir. ise, renk değişimi nedeniyle sivilcelerin yoğun olduğu bölgelerde girintilerin oluşması şeklinde cilt dokusunun değişmesidir. Bu oluşumların olduğu bölgelerde cildin elastikiyeti ve kolajen yapısı düzgn bir şekilde üretilmemeye başlar. Sivilce izlerinin oluşmaması için cildin temiz tutulması ve bunun dışında kist şeklindeki oluşumlar için doktora görünmek gerekmektedir.

Ciltte sivilcelerin oluşmasındaki en büyük nedenlerden biri gözeneklerin tıkanmasıdır. Bu yüzden cildin düzenli olarak temizliğinin yapılması, yumuşak ve cildinizin özelliğine uygun sabun ile yıkanması gerekmektedir. Eğer cildiniz aşırı yağlıysa ve gün içinde yağlanma fazla oluyorsa, bunun içinde makyaj temizleme mendili taşıyabilirsiniz.

Cildinizde dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de cildinizin yapısına uygun şekilde bakım yapmanızdır. Eğer cildiniz normal bir cilt ise, yağını fazla aldığınız takdirde kurumasına neden olabilirsiniz. Bunun yanı sıra cilt temizliğiniz için kimyasal içerikli ürünler kullanmak yerine, doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.