Saçların Beyazlamasını Önlemek İçin Yapılabilecekler

Saçların Beyazlamasını Önlemek İçin Yapılabilecekler

Saçların Beyazlamasını Önlemek İçin Yapılabilecekler

Yaş ilerledikçe her ne kadar doğal bir durum olsa da, görünüm açısından beyaz saçlar özellikle de kadınların canını sıkan ve özgüvenini de zayıflatabilen bir durum. Bunun yanı sıra, henüz 20’li yaşlarda olmalarına rağmen, saçları erkenden beyazlayan insanların olduğu da önemli bir gerçek. Aslında genetik nedenler dışında için önlem alınabilir çünkü erken beyazlamanın nedeni genelde fazla kimyasal maddeye maruz kalma, stres, fazla sıcak suyla yıkamak, ilaç kullanmak ya da bazı vitamin ve mineralleri yetersiz almaktan kaynaklanmakta.


Yetersiz beslenmenin sonucu olarak ise genellikle B vitaminleri, demir, bakır ve iyot gibi minerallerin yetersiz alımı durumunda saçlar erkenden beyazlar. Buna ek olarak saçları erken beyazlayan kişilerin her gıdadan yeterli miktarda almaları bu sorunun önüne geçmek için alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir.
İlk olarak saçları beyazlamaya başlayan kişilerin A, C ve E vitaminlerini almaya dikkat etmeleri ve tadı ekşi olan besinler yemeleri oldukça önemli. Bunun yanı sıra, karaciğer için balık yağı, yeşil yapraklı sebzeler, yoğurt, karnabahar, ayçiçeği, domates ve havuç gibi sebzelerin saçların erken beyazlamasını önleyeceğini de mutlaka belirtmek gerek. Ayrıca yeterli protein alımının da saçların beyazlamasını geciktirici etkiye sahip olduğunu da söylemekte yarar var.

Bitkisel Çözümler

Bektaşi Üzümü

Saçların erken beyazlamasına bitkisel çözüm arayanlar için ise en çok tavsiye edilen bitkilerden ilki Bektaşiüzümü bitkisi. Küçük parçalara bölünüp gölgede kuruttuktan sonra hindistan cevizi yağı ile kavrulan Bektaşiüzümü meyvelerini bir gece suda bekletip saçları yıkadıktan sonra son durulama suyu olarak kullanmak saçların beyazlamasına oldukça iyi gelmekte.
Ayrıca Bektaşi üzümünün 1 yemek kaşığı olacak şekilde suyunu sıkıp 1 çay kaşığı badem yağı ve birkaç damla limon suyu ile karıştırıp haftada iki ya da üç defa saçlara uygulayabilirsiniz.

Horozibiği Bitkisi

Saçlara iyi gelen bir diğer bitki ise horozibiği bitkisi. Horozibiği bitkisinin mor kısımları ezilerek çıkarılan suyunu saçlara masaj yaparak uygulanabilir.

Köri Bitkisi

Saçların beyazlamasını önleyebilen bir diğer bitki ise genelde baharat olarak kullandığımız körü bitkisidir. Köri bitkisinin yaprakları ezildikten sonra saçlara uygulayarak ta gayet iyi sonuçlar alınabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.