Saç Dökülmesini Önleyen Maske Tarifleri

Saç Dökülmesini Önleyen Maske Tarifleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Önleyici Saç Maskeleri

Saç dökülmesi günümüzde kadın ve erkeklerin, en büyük sorunlarından biridir. Bu sorunun oluşmasında genetik nedenlerle birlikte, birçok etken bulunmaktadır.
Stres her rahatsızlığın başlıca sebebi olduğu gibi, saç dökülmesinin de en etkili nedenlerinden biridir. Stresli bir iş ortamı veya yaşam şartları, saçlarınızın dökülmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle stresten uzak durmak ve gerekise profesyonel yardım almak, hem bu sorununuzu azaltacak, hem de diğer hastalıklardan uzak olmanızı sağlayacaktır.
Bunun dışında mevsim geçişleri, hatalı saç kremi uygulamaları, anemi nedeniyle oluşan demir eksikliği ve tiroid bezlerinde oluşan problemler de saç dökülmesinin ana sebeplerindendir.
Ancak birkaç küçük tüyo ile, bu sorunun önüne geçmeniz mümkün. Saçlarınıza uygulayacağınız, tamamen doğal malzemelerden oluşan maskeler, saç dökülmesi sorununun azalmasına, hatta tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
İşte saç bakımınızda kullanabileceğiniz, kolaylıkla hazırlanan birkaç saç maskesi tarifi:

Sarımsak Maskesi

– 3 diş sarımsak
– yarım su bardağı zeytinyağı (tercihen saf zeytinyağı kullanılabilir)

Sarımsakları ezin ve bir kaba alın. Üzerine zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı duş almadan önce saç diplerinize yedirerek, 10-15 dakika bekletin. Sonrasında saçlarınızı iyice durulayın.
Bu maskeyi saçlarınıza haftada 3 kez uygulayabilirsiniz. Böylece saç dökülmesi probleminin önüne geçmiş olacaksınız.

Kuru Karanfil Maskesi

– 1 avuç kuru karanfil
– 1 litre su

Karanfilleri, 1 litre su ile kaynatın. Kaynayan karışımı demlenmesi için, bir süre bekletin. Demlendikten sonra, karanfil suyunu bir kaba süzün ve elde ettiğiniz su ile, saçlarınızı tamamen ıslatın. 3 saat kadar beklettikten sonra, saçlarınızı iyice durulayın. Bu maske saçlarınızın kuvvetlenmesini, kalınlaşmasını sağlayacak ve saç dökülmesinin önüne geçecektir.

Kuru, Cansız Saçlar İçin Bakım Maskesi

– 2 yemek kaşığı badem yağı
– 2 yemek kaşığı lavantı yağı

Lavanta ve badem yağını karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza yedirin. 3 saat bekletin ve saçlarınızı iyice durulayın. Bu işlemi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ