Saç Bakımıyla İlgili Yaptığımız Hatalar

Saç Bakımıyla İlgili Yaptığımız Hatalar

Saç Bakımıyla İlgili Yaptığımız Hatalar

konusunda kimi zaman farklı kişilerden duyduğumuz kimi zaman araştırarak öğrenmeye çalıştığımız ve sonrasında ise neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamadığımız kafamızda oluşan sorular vardır. Bugün bu soruların tamamına cevap vermeye çalışacağız.

Uçlarından Aldırmak Hızlı Büyümesini Sağlar

Saçınızın uçlarından aldırmak, saçınızın uzamasına etki etmemektedir. Bu sadece kafanızı kazıttığınızda işe yarayan bir bilgidir. Ancak uzmanların iki ayda bir saç uçlarınızı aldırmasını tavsiye etmesinin başka bir sebebi vardır: yıpranmış uçlu saçlar zayıf görünür ve kırılmalara neden olur. Onları aldırdığınızda saçlarınız daha dolgun görünürler.

Eğer Beyaz Bir Tel Yolarsanız Yerine İki Tane Gelir

Bu aslında kısmen doğrudur çünkü saçlarınız artık ağarmaya başlamıştır, zamanla yolsanız da yolmasanız da saçlarınızın beyazlamaya başlayacaktır. Bu kötü haber için üzgünüz ama ağarma için yolduğunuz saçlarınızı suçlayamazsınız.

Saçlarınızı Şampuanlamak Saçınızı Döker

Dökülen saçlarınız için şampuanınızı suçlayamazsınız çünkü duştan sonra döküldüğünü gördüğünüz saçlarınız zaten gün içerisinde farklı yerlere de döküleceklerdi.

Saçınızı Ne Kadar Çok Tararsanız, O Kadar Sağlıklı Olur

Saçlarınız arasından günde 100 defa tarak geçiriyor olsanız bile bunun saç sağlığınıza hiçbir etkisi yoktur. Normal taramalarınızdan daha fazla miktarda taramanız, faydadan çok zarar da sağlayabilir.

Boyalı Saçlar Sağlıksızdır

Saçınıza doğal olmayan şeyler uygulamak aslında saçınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir ama her boya işlemi zararlı değildir. Saçınızın rengini açtırmak her teli inceltir ve daha kırılgan yapar ama saçınızı daha koyu bir tona kavuşması için yapacağınız işlemlerde de tam aksi söz konusudur.

Doğru Ürünleri Kullandığınızda Saçlarınız Daha Sıklaşır

Birçok kadın sağlıklı saçların hava veya kullanılan ürünler gibi dış etkenlere bağlı olduğunu düşünmektedir. Ancak saçlarınızın uzaması ve çıkması için vücudunuz çok fazla enerji harcar, bu sebepten beslenme şekliniz saçlarınızın sağlığı için asıl etkendir.

Ara Ara Şampuan Değiştirmek Saçınız İçin İyidir

Farklı etkiler hissetmek için şampuanınızı zaman zaman değiştirebilirsiniz ama her yıkmanızda aynı şampuanı kullanmanın saçlarınız açısından bir sakıncası yoktur. Eğer şampuanınızdan memnunsanız kullanmaya devam edebilirsiniz veya yeni bir şeyler denemek için değiştirebilirsiniz.

Kepek Saç Derinizin Kuruduğu Anlamına Gelir

Kepek ile kuruluk birbirine çok benzer kavramlardır bu yüzden kolayca karıştırabiliriz ama sorun yağlı saç derisidir. Kepek, yağlı ortamda aşırı üremeye başlayan bir tür mayadan dolayı oluşmaktadır.

Köpüklü Şampuanlar Saçınızı Daha İyi Temizler

Şampuanların iyi temizlemesi için köpürmesi gerekmez. Biz sadece köpük ile temizliği bağdaştırdığımızdan ötürü bu şekilde sanarız. Şampuanların içerisine iyi köpürtmesi için eklenen sülfatlar, boyalı saçlarınızın renklerinin solmasına neden olabilmektedir.

Hava İle Kurutmak Saç Kurutma Makinesi Kullanmaktan Daha Sağlıklıdır

Evet, doğal olarak kurutmak iyidir ama bazen 15 dakika içerisinde hazır olmamız gerekir. Yapılan araştırmalarda doğal olarak kurutulmuş saçlar da, ısıya maruz bırakılarak kurutulmuş saçlarda hasar görmektedirler. Uzun süre tellerin arasında nem kaldığında, saç telleriniz daha kırılgan olmaktadırlar. Bunun en iyi çözümü fön makinenizi en düşük ısı ayarında kullanmanızdır.

Yağlı Saçlarınıza Yağ Kullanmak İyi Değildir

Eğer saç köklerinize yağ sürerseniz bu doğrudur ama saç uçlarınıza yağ uygulamanız saçınızın daha parlak ve ışıltılı görünmesini sağlamaktadır. Saç köklerinize sürdüğünüz takdirde saç deriniz yeterince hava alamaz ve saçlarınızın sağlıksız büyümesine neden olur.

Saçlarınızı İki Günde Bir Yıkamalısınız

Önce saçların her gün yıkanması sonra da iki günde bir yıkanması doğrudur diye lanse edilmeye başlandı. Ancak bu basmakalıp bilgilerin hepsini unutun ve saçlarınıza odaklanın. Saçlarınızı sizden daha iyi kimse bilemez. Eğer saç kökleriniz yağlı ise yıkayın değilse yıkamayın.

Kellik, Anne Tarafından Miras Kalmaktadır

İnsanlar, kelliğin sadece X kromozomundan dolayı kaynaklandığını düşünmektedir ancak kellikten için hem X hem de Y kromozomları sorumludur.

Şapka, Bere Takmak Saç Dökülmesine Neden Olur

Bu fikir saç derinizin yetersiz hava almasından dolayı oluşmuştur ancak hatalı bilinen başka bir bilgidir. Saç dökülmesinin birden fazla sebebi varken, havasızlıktan dolayı dökülebilecek saçların yerine yenileri büyümektedir.

Saçlarınızı Havlu İle Kurulamanız Gereklidir

Sizde eğer birçok insan gibi duştan çıkar çıkmaz saçınızı havlu ile sarıp, şiddetli bir biçimde saçlarınıza sürtünme uyguluyorsanız bunu yapmayı bırakmanız gereklidir. Çünkü havlu ile saçlarınızı kuruturken saç tellerinizin kırılmasına neden olursunuz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.