Organik Saç Boyası

Organik Saç Boyası

Bin bir zahmetle bakımını yaptığınız saçlarınıza aslında ne kadar eziyet çektirdiğinizin farkında mısınız? İlerleyen yaşlarda ağarmaya başlayan saçlarımıza ilk yaptığımız şey boyatmak oluyor. Ancak saç boyalarında bulunan amonyak ve peroksit gibi kimyasal içerikli maddeler saçlarda kırılmalara ve dökülmelere sebep oluyor. Bu yüzden son zamanlarda organik saç boyasına daha çok ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Piyasada organik adı altında satılan ürünlerin ne kadar organik olduğunu biliyor muydunuz? Bunu nasıl anlarız? Bu soruların cevabını bilmeden yaptığımız alışveriş neticesinde kandırılmış olabiliriz.
Her organik üründe olduğu gibi organik saç boyalarının da bir sertifikası vardır. Sağlık Bakanlığından onaylı olan bu sertifika o ürünün organik olduğunu gösterecektir. Ancak bu boyalarda yüzde yüz olarak organik değillerdir. Sadece amonyak oranı azaltılmış ürünlerdir.

Organik Saç Boyası Avantajları

İçerisinde kimyasal madde olmayışı özellikle hamile bayanlar için daha uygundur. Normal saç boyasının içerisindeki kimyasallar deri yolu ile vücuda nüfus ederek bebeğe bile zarar verme ihtimali vardır. Ayrıca derisi allerjik reaksiyon gösteren kimseler organik saç boyasını tercih etmelidirler.

Organik Saç Boyası Dezavantajları

Diğer saç boyalarına göre daha pahalıdırlar. Biraz kına özelliği taşıyorlar ve beyazları tam olarak kapatmıyor. Yaklaşık olarak on yıkamadan sonra çıkmaları kalıcı bir renk elde edilememesine yol açıyor. Saç diplerine uygulanan boya, normalde bir ay gibi bir zamanda ise organik boyaları 15 günde bir uygulanıyor. Ayrıca saçlar organik boya ile parlak durmuyor. Bu yüzden memnuniyet oranı çok düşüyor.
Burada saydığımız sebepler yüzünden organik saç boyası istenilen randımanı maalesef veremiyor. Ancak günümüzde amonyak oranları düşürülmüş yeni nesil kimyasal saç boyaları mevcut. Yani artık daha sağlıklılar diyebiliriz. Uygulama kolaylığı ve daha kısa sürede boyama işleminin bitirilmesi olumlu gelişmeler. Bir saat içerisinde fön ve kesim gibi işlemler yapılabiliyor. Eğer beyazlarınız belirginleşmedi ise ve saçlarınız ince telli ise organik saç boyasını tercih edebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.