Kuru Ciltler İçin Beslenme Önerisi

Kuru Ciltler İçin Beslenme Önerisi

İçin Beslenme Önerisi

Beslenme de bir cilt bakımı yöntemidir. Omega-3 ve diğer sağlıklı yağlarca zengin bir diyet uygulayarak ciltteki aşırı kuruma probleminizi iyileştirebilirsiniz. En iyi nemlendirme doğru beslenme ile olur. Sağlık açısından uygun bir beslenme tarzınız varsa cildiniz de sağlıklı olacak ve iyi görünecektir.

Omega-3 ve Omega-6

Yağlar ciltte nemi tutan en önemli faktördür. Yağlardan oluşan bariyer olmadığında su ciltten akıp gider ve kuruma görülür. Çoklu doymamış yağ asitleri ciltteki nemi tutmak için baş rolü üstlenir. Bu yüzden sağlıklı bir cilt için omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeren besinleri tüketmek gerekir.

Sardalya ve somon gibi yağlı balıklar, keten tohumu yağı, soya yağı, kanola yağı, yumurta ve organik beslenmiş dana eti sağlıklı yağ asitleri açısından zengin besinlere örnektir. Balık tüketmeyi sevmeyenler için dışarıdan alınacak omega-3 takviyeleri de faydalı olabilir.

Omega-6 açısından zengin gecesefası çiçeği yağı ve hodan tohumu yağı (borage seed oil) cildi nemlendirmede çok etkili iki bitkisel yağdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda gecesefası çiçeği (aynısefa ya da çuha çiçeği diye de bilinir) yağının atopik dermatit adı verilen kuru ciltlerde görülen egzama tipine karşı çok etkili olduğu görülmüştür. Bu bitkinin ekstraktı hap ve krem olarak da bulunabilmektedir. Yemeklerinizde ayçiçeği yağı ya da mısır özü yağı tüketiyorsanız bunlar da omega-6 ihtiyacınızı bir ölçüde karşılar.

için Gerekli Vitamin ve Mineraller

C vitamini kolajen üretimini sağlayan enzimlerin çalışabilmesi için çok önemlidir. Bunun yanı sıra bakır ve çinko da cilt için gerekli minerallerdir. Çinko, cilt için antienflamatuar vazifesi de gören bir mineraldir.

Kafein, Alkol ve Kuru Cilt

Kafein ödem sökücü, suyu kurutan bir maddedir. Hatta bu özelliğinden dolayı ödemi alıp şişliği indirmesi için göz çevresi kremlerinde de kullanılır. Bu yüzden kuru cilt tipindeki kişilerin kafein tüketmemesi gerekir. Cildinizde kuruluk sorunu yaşıyorsanız çay ve kahve tüketiminizi sınırlayın. Aynı şekilde alkol de aşırı tüketildiğinde vücudu susuz bırakan bir maddedir. Cilt sorunlarınız varsa birkaç kadeh alkolü aşmayın ve alkol tükettikten sonra bol su için.

Bu tavsiyelere uyup dengeli beslendiğinizde göz alıcı bir güzellik ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.