Kadınlarda Aşırı Makyajın Zararları ve Cilt Sağlığı

Kadınlarda Aşırı Makyajın Zararları ve Cilt Sağlığı

Yaz aylarının tam anlamıyla etkisini göstermesiyle beraber ortaya çıkan aşırı sıcaklara yönelik olarak vücudun dengesini getiren terleme, sıcak yaz günlerinde kadınların kabusu durumuna gelebiliyor. Terleme sebebiyle vücudun bazı bölgelerinde ortaya çıkabilen; pişik, isilik ve mantarlar yaşam konforunu olumsuz şekle çeviriyor. Bunun yanı sıra, yaz aylarında özellikle yapılan da estetik görünüm getirmek dışında ciltte önemli problemlerin yaşanmasında etkin rol oynuyor. Purtukal.com olarak biz de sizlere sıcak yaz günlerinde kozmetik ürün kullanımının şartları ve konusunda alınması gereken tedbirler konusunda sizlere birtakım bilgiler vereceğiz.

Ilık Suyla Sık Duş Almak

Cilt sağlığı konusunda doğal bir zaman olan terleme, aşırı sıcaklarda insanların iş ve sosyal yaşantısını olumsuz bir şekil vermektedir. Özellikle kadınlarda, vücudun kıvrımlı kısımlarında ortaya çıkan pişik, isilik ve mantar enfeksiyonları sıklıkla meydana gelir. Sıcak havalarında etkisiyle ılık suyla sürekli duş almak, duşun ardından uygun nemlendiriciler sürmek, açık renkli ve pamuklu- keten kumaşlardan meydana gelen giysilere yönelmek, cildin ısı ve nem dengesini koruması yönünden oldukça önemlidir. Duş alma sıklığının artması ile kullanılan şampuan oranının da artırmak gerekir. Deride kuruluk meydana getiren bu durumu önüne geçmek adına duşun ardından nemlendirici kullanıma özen vermek şarttır. Deride ortaya çıkan kuruluk, kaşıntı ve sıyrıklar terlemenin de etkisi ile deri enfeksiyonlarına yol açabilir.

Kadınlarda Aşırı Makyajın Zararları ve Cilt Sağlığı

Yüz hattında meydana gelen güneş ve makyajın zararlı etkilerinden korunmalı

Yaz sıcakları sebebiyle meydana gelen terleme, aşırı makyaj yapan kadınların önemli bir problemi durumuna getirmektedir. Kadınlar, foto duyarlılık meydana getirebilecek makyaj malzemelerinden uzak kalması gerekir ve sıcak havalarda mümkün olduğunca hafif bir makyaj meydana getirerek vücut ve cilt sağlığına düşünmesi gerekir. Güneşin zararlı ışınlarında kalan yüz bölgesinde, yanıklara bağlı olarak lekelenmeler de meydana getirebilir. Güneşe maruz kalınan alanlarda meydana gelen bu durum ‘melasma’ olarak isimlendirilmektedir ve tedavisi uzun bir zaman alır. Yüz hattındaki akne veya roza sea gibi önemli cilt hastalıkları olan kadınların da güneşe çıkarken yüksek faktörlü koruyucu kullanmaları şarttır. Çünkü var olan hastalıklar bu şekilde ortaya çıkar.

Kadınlarda Aşırı Makyajın Zararları ve Cilt Sağlığı

Cilt sağlığı konusunda bol ve pamuklu giysilere yönelmeli

Sıcak günlerde güneş hassasiyetinin çoğalmasına bağlı olarak giyim tarzı da sıcak havalara göre ortaya çıkarmak gerekir. Teri içine çeken pamuklu ve açık renk kumaşlardan gerçekleştirilen, vücudu sarmayan ve bol kesimli kıyafetlere yönelmek gerekir. Sıkı kemer, dar giysiler ve iç çamaşırları tercih edilmemeli, özellikle hamileliğin yaz günlerini geçiren anne adayları bu giyim kurallarına özen vermesi şarttır. Vücuda rahatsızlık yaşatan dar kıyafetler; karında gaz sorunu, zaman zaman nefes yetersizliği ve bacaklarda ödem meydana getirebilir.

Güzelleşirken cilt kanserine yakalanmamak konusunda bunlara mutlaka dikkat etmek sizlerin yararına olacağını unutmayın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.