Gözaltı Halkaları Nasıl Giderilir?

Gözaltı Halkaları Nasıl Giderilir?

?

Gözaltı halkalarının önüne geçmek kekik yağı ile mümkündür. Sigara, alkol, yaşlanma, yorgunluk gibi etkenler gözaltı halkalarının ve torbalarının oluşmasını tetiklemektedir. Gözaltında bulunan derinin koyu renkli bir hâl alması, deri altındaki pigmentasyon miktarının artmasından ötürüdür. Bunun yanı sıra deride ki damarlanma artışı ve derinin ince oluşu da bu renklenmeyi arttıran etkenler arasındadır.

Göz çevresindeki derinin narin ve ince bir yapısı vardır. Bu yüzden olası tahrişlere ve yaşlanmaya karşı savunmasızdır. Egzama, çeşitli alerji rahatsızlıkları ve yaş ilerledikçe ortaya çıkan benler göz çevresinde oluşan koyu renklenmenin bir diğer sebepleri arasındadır. Sigara, kafein, alkol alımı ve düzensiz yaşam da göz çevresinde siyah halkaların oluşmasına neden olur. Yaşımız ilerledikçe, gözaltında ki deri sarkar, yıpranır ve gözaltı torbalarının oluşmasının önünü açar.

Gözaltı Halkalarının Giderilmesi için Doğal Yöntemler

Öncelikle çok iyi bir uyku düzeni sağlamanız gerekir. Bunun yanı sıra düzenli beslenmeli ve güneş ışınlarından uzak durmalısınız. Yapılan araştırmalara göre bazı çiçeklerin insan derisine çok büyük faydası olduğu görülmüştür. Papatya, lavanta, ıhlamur ve zambak çiçeklerini bir çaydanlığın içine atarak, aynı çay demler gibi demleyin. Daha sonra çiçeklerin posasını 10 dakika kadar gözaltınıza uygulayın. Bu yöntem yorgunluk ve damar genişlemesiyle oluşan morlukları giderilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra biberiye, lavanta, melisa ve kekik yağlarının gözaltı problemlerini üzerinde azaltıcı etkisi de vardır. Bu yağları gözaltınıza uyguladıktan sonra yine 10 dakika cildinizde bekletin.

için krem kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Gözaltı kremlerini, geniş damarları azaltmak için kullanacaksanız K vitamini, hücreleri korumak için kullanacaksanız C vitamini ve hücre yenilemek için kullanacaksanız reitonik asit içeren kremleri tercih etmelisiniz.

Pigmentasyon Nedeniyle Oluşan Gözaltı Morluklarının Tedavisi

Bu tür morluklarda ilk tercihiniz lazerle tedavi yöntemi olmalıdır. Pigmentasyonu ve damarlanmayı azaltıp, deride bulunan kollajen miktarını arttıran lazerler gözaltı morluklarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bu cilt rahatsızlığı için Q-switched Nd-yağ, erbium lazer, fraksiyonel lazer ve pulsed dye kullanılabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.