Göz Altı Morluklarını Önleyici Yöntemler

Göz Altı Morluklarını Önleyici Yöntemler

GÖZ ALTI MORLUKLARI, NEDENLERİ VE ÖNLEYİCİ YÖNTEMLER

 

Toplumda yakın zamanda çok sık rastlanan problemlerden biri de, göz altında oluşan morluklardır. Genel inanışa bakılınca, göz altı morluklarının uzun süre uykusuz kalmaktan veya yorgunluktan dolayı oluştuğu düşünülür.
Çoğu insana baktığımızda, olduğunu görünce bu insanın uyku problemleri olduğuna ve vücut yorgunluğu yaşadığına karar veririz. Ancak göz altında oluşan morlukların nedeni, her zaman uykusuzluk veya vücut yorgunluğu olmayabilir. Başka hastalıkların da habercisi olabilen , aileden aktarılan genetik bir durumda olabilmektedir.
Göz altı morluklarının sayılabilecek pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu problemin nedenleri belirlendikten sonra, uygulanacak çözüm yöntemleri ile sorunu ortadan kaldırmak, çoğu zaman mümkün olacaktır.

 

GÖZ ALTI MORLUKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

Vitamin Eksiklikleri ve Yetersiz Beslenme:Yetersiz beslenen insanlarda görülen C, B, K ve E vitamini eksikliklerinin, vücuda birçok zararı bulunmaktadır. Bu zararlardan biri de göz altı morluklarıdır. Vücudun gerek duyduğu kadar beslenme gerçekleştirilmezse, böbrek üstü bezlerinin çalışması durmaktadır. Bu duruma neden olan diğer etkenler, kahve, şekerli besinler ve alkol tüketimi de artarsa, vücutta ödem denilen şişlikler oluşmaya başlamaktadır. Bu durum göz altında kendini göstermektedir.

Alerjik Durumlar: Göz çevresinde koyu halkaların oluşmasına sebep olan alerji türlerinin başında kozmetik alerjileri, ev ve iş ortamında yaşanan durumlara karşı vücudun gösterdiği alerjiler tepkiler ve yiyeceklerden kaynaklı alerjiler gelmektedir. Bu alerji çeşitlerinin vücutta oluşması durumunda, damarların genişlediği ve göz altı morluklarının çok daha fazla belirgin hale geldiği bilinmektedir.

Güneş Işınları: Güneş ışınlarının altında gereğinden fazla vakit geçirdiğinizde, göz altlarındaki melanin seviyesi artmaktadır. Melanin seviyesinin artması da, göz altında mor rengin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sorunun önüne geçebilmek için, güneş ışınlarına maruz kaldığınız alanlarda mutlaka bir güneş gözlüğü kullanmanızda fayda var.

GÖZ ALTI MORLUKLARINI GEÇİRECEK YÖNTEMLER NELERDİR?

Göz Altı Morluklarını Önleyici Yöntemler
Patates ve Salatalık ile Kompres Uygulaması: Göz altı morluklarında en çok başvurduğumuz sebzelerin başında, patates ve salatalık gelmektedir. Bu iki sebze de dilimlenerek veya rendelenerek göz altındaki morluklara koyulduğunda, morlukları azaltan bir etki yaratmaktadır. Daha etkili bir sonuca ulaşmak isterseniz, bu malzemelerin sularını çıkararak, bir pamuk ile sularını göz altına uygulayabilirsiniz.

Çay ile Kompres Uygulaması: Göz altı morluklarının geçmesinde en etkili ürünlerin başında, siyah ve yeşil çay ile birlikte diğer bitki çayları gelmektedir. İstediğiniz aromaya sahip poşet çayı, sıcak suda demleyip poşeti bir kenara alarak soğuttuktan sonra, göz altına uygulanabilecek soğukluğa gelen çay poşetlerini mor olan alanlara uygulayabilirsiniz. Çay kompresini uygularken, 15-20 dakika gibi bir süre bekletmeniz yeterli olmaktadır. Bu sürenin sonunda yüzünüzü mutlaka soğuk su ile yıkayınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.