Ciltteki Çizik ve Yara İzlerinden Kurtulma Yöntemleri

Ciltteki Çizik ve Yara İzlerinden Kurtulma Yöntemleri

CİLTTEKİ ÇİZİKLERDEN VE YARA İZLERİNDEN KURTULMA YÖNTEMLERİ

Ciltte , çeşitli sebeplerden ve farklı boyutlarda oluşabilmektedir. Bu yaraların iyileşmesi ve yara izlerinin tamamen yok olması için, birçok yöntem bulunmaktadır. Aşağıda bahsedeceğimiz uygulamalar, her cilt tipinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle uygulamadan önce bir dermatolog ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

 

1. LİMON İLE UYGULAYABİLECEĞİNİZ YÖNTEM

Bu yöntemden bahsetmeden önce, yüz bölgesine kesinlikle uygulanmaması gerektiğini belirtelim. Ayrıca cildi hassas olanların, bu yöntemden uzak durmasında da fayda var.
Yara izlerinizin olduğu bölgelere limon uygulayarak, limonun içinde bulunan hidroksi asitlerin, yara izlerinin olduğu bölgedeki ölü derileri temizlemesine yardımcı olabilirsiniz.
Ayrıca limonun ciltte yeni hücrelerin oluşmasında ve elatikiyetin tekrar kazanılmasında katkısı oldukça büyüktür. Doğal limon tedavisi yönteminden bahsetmeden önce, son olarak limonun cilt rengi açıcı etkisi olduğunu da ekleyelim. Bu yöntemi uygulamak için;
– Yara izinin bulunduğu bölgeyi, yara izinin üstüde dahil olmak üzere temizleyin.
– 2 çay kaşığı kaynamış ve soğumuş suya, 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin ve karıştırın. Bu karışımdan bir pamuğun üzerine dökün.
– Bu pamuk ile yara izinin olduğu bölgeyi, masaj yapar gibi ovalayın.
– 5 dakika kadar beklettikten sonra, bu bölgeyi durulayın.
– Limon suyu kullanımından sonra, cilt ışığa hassaslaşabilir. Bu nedenle uygulamayı evden çıkmadığınız bir günde deneyebilirsiniz.

 

2. BAL İLE UYGULAYABİLECEĞİNİZ YÖNTEM

Saf formda bulunan bal, yara izi renklerinin açılmasında kullanabileceğiniz, çok etkili gıdalardan biridir. Doğal nemlendirici özelliği olan bal, hem dokuların yenilenmesine hem de yaraların tedavisine büyük katkı sağlar. Bu yöntemi uygulamak için;
– 2 çay kaşığı kabartma tozu üzerine, 2 çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın.
– Yara izinin olduğu bölgeye, bu karışımı kullanarak 3 dakika kadar masaj yapın.
– Masaj bittikten sonra, bölgenin üstüne sıcak ve ince bir havlu kapatın.
– Havlu soğuyana kadar bekletin ve bu havlu ile bölgeyi temizleyin.

Ciltteki Çizik ve Yara İzlerinden Kurtulma Yöntemleri

 

Bu yöntemleri uygulamak tamamen zararsızdır. Ancak ilk başta belirttiğimiz gibi, her cilt tipi aynı olmamaktadır. Bazı ciltler hassas yapıda olduğu için, uygulamaları denemeden önce bir dermatologa danışmak en mantıklısı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.