Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cildimizde oluşan akneler, siyah noktalar ve cilt lekeleri için  bilinen yöntemlerden birisi de  asitli kimyasallardır.  Cilt lekelerinden kurtulmak için cilt bakım merkezlerinde asit içerikli kimyasallar kullanılır. Asit içerikli kimyasallar, lekenin olduğu bölüme sürülerek bu bölümdeki derinin soyulmasını sağlayarak cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlar. Cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlayan en bilinen doğal yöntemlerden biri olan cilt lekeleri için elma sirkesi de içeriğinde bulunan asit özelliği ile kimyasalların yaptığı etkiyi doğal olarak yaparak cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlar.

Cilt lekeleri için alacağınız elma sirkesinin; asit oranına, fermantasyon ile elde edilip edilmediğine, üretiminde filtreleme işlemine tabi tutulup tutulmadığına dikkat etmeli, sonrasında satın almalısınız. Elma sirkesinin bu işlemlerden geçirilip elde edilmesi, cildiniz için ideal olan asit değerine sahip olmasını sağlar.

Elma Sirkesi Nasıl Uygulanır ?

​Elma sirkesini cildinizde lekelerin bulunduğu alana direk olarak bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.  Ancak asitli yapısı nedeniyle hassas ciltlere sahip kişilerde cildi tahriş edebileceğinden elma sirkesi üçte bir oranında su ile karıştırılarak asidik özelliği azaltılmalı ve sonrasında lekeli bölüme uygulanmalıdır. Bir parça pamuğu sirkeli su karışımı içine batırıp cilt lekesinin üzerine koyun. 30 dakika beklettikten sonra cilt lekesinin üzerini temiz bir bez ile silin. Her gün 30 dakika boyunca uygulayacağınız bu yöntem ile cilt lekenizin koyuluğuna göre rengini açabilir veya açık tonda ise tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Elma sirkesinin daha etkili olması açısından asidik değerini azaltmadan da kullanabilirsiniz. Cildinizin tahriş olması sizi rahatsız etmeyecek ise  saf hali ile uygulayarak uygulama süresini kısa tutabilirsiniz.

Elma sirkesi maskesi yaparak cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz. Elma sirkesi maskesi için yumurta akı, limon suyu ve elma sirkesini bir kap içerisinde mikser yardımıyla katılaşana kadar çırpın. Daha sonra bu karışımı cilt lekelerinin bulunduğu bölüme sürerek  45 dakika bekletin. Hafta da üç defa uygulayarak 3 hafta sonunda cilt lekelerinizin tamamen kaybolduğunu veya renginin cilt renginiz ile aynı tona geldiğini göreceksiniz. Elma sirkesi ve  limon suyunun asidik özelliği ile lekeli bölümde bulunan gözeneklerin genişlemesini, deri altında yer alan hücrelerin beslenmesini sağladığı için bu alanda birikmiş olan ölü hücreleri deri dışına atarak lekelerin yok olmasını sağlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.