CİLT BAKIMINDA DOĞRU BİLİNEN 11 YANLIŞ

CİLT BAKIMINDA DOĞRU BİLİNEN 11 YANLIŞ

CİLT BAKIMINDA DOĞRU BİLİNEN 11 YANLIŞ

Daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için, birçok cilt bakım tekniği kullanılır. Ancak yazımızda sizinle paylaşacağımız, cilt bakımında doğru bilinen 11 yanlış nedeniyle, cildinizi daha güzel hale getirmeyi ümit ederken, cildinizin daha hızlı kötüleşmesine ve yaşlanmasına neden olabilirsiniz.

İşte cilt bakımında doğru bilinen 11 yanlış yöntem;

1) Bulutlu havada da cildinizin güneşin etkilerinden korunmaya ihtiyacı olacaktır. Hava bulutlu ve güneş görünmüyor diye, güneş ışınlarının etkisine maruz kalmadığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Siz güneşi görmezsiniz ancak, bulutlar güneşin zararlı ışınlarından sizi koruyamaz. Bu nedenle, bulutlu günlerde de bir güneş koruyucu kullanmakta fayda var.
2) Cilt temizliğinin en önemli etkenlerinden biri sudur. Ancak su tek başına cilt temizliğinde yeterli değildir. Cilt temizliğinde kullanılan ürünler, yüzdeki pH seviyesini koruyacaktır. Kullanacağınız tonik ise, ciltteki asit seviyesine normale döndürerek, cildin dengesini sağlayacaktır.
3) Cilt bakım ürünleri aldıkça, cilde etkisini göz önünde bulundurup, sık sık yeni ürünler almaya yöneliriz. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Cildinize iyi geldiğini düşündüğünüz bir ürün ile, uzun süreli kullanıma devam ederseniz, bu ürünün cildinizde daha iyi etki gösterdiğini farkedersiniz.
4) Cilt tipiniz yağlı diye, nemlendirici kullanmıyorsanız yanlış bir hareket yapıyorsunuz. Şunu unutmayın ki, her cilt tipinin nemlenmeye ihtiyacı vardır.
5) Cildiniz düşündüğünüz gibi, açılıp kapanan gözeneklere sahip değildir. Burada iş size düşüyor. Cildinizi iki kez düzenli şekilde temizleyerek, kirden uzak tutabilirsiniz.
6) Gece yatarken krem sürmediğiniz de, cildinizin nefes alabildiğini düşünüyorsanız, yanıldığınızı belirtelim. Gece saatleri cildin yenilenmesi için, en uygun saatlerdir. Yaşlanmaya karşı ürünleri, bu nedenle geceleri kullanabilirsiniz.

CİLT BAKIMINDA DOĞRU BİLİNEN 11 YANLIŞ
7) Gece kremlerinin, gündüz kreminden yoğun olması gerektiğine dair bir bilgi vardır. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Kremin yoğunluğu buna göre değil, yaşa ve kişinin cilt tipine göre değişmelidir.
8) Yüzünüzü temizlerken, aynı ürün ile göz temizlemesi de yapıyorsanız, bu tamamen yanlış bir uygulamadır. Göz çevresi oldukça hassastır ve yaşlanmanın en önce başladığı bölgedir. Bu nedenle göz temizliği için, ayrı bir ürün kullanmalısınız.
9) Yüz yıkamak önemlidir. Ancak fazla yüz yıkamak cildi temizler düşüncesi, yanlıştır. Cildinizi ne kadar sık yıkarsanız, ciltte bulunan yağ oranını da o derece düşürürsünüz. Bu nedenle her aklınıza geldiğinde yüz yıkamaktan kaçınmalısınız.
10) Yaşlanma karşıtı bakım ürünlerini kullanmak istiyorsanız, bunun için yaşlanmanız gerekmez. Cildinizin geleceği ve yaşlanmayı önlemek için, şimdiden bakım yapmaya başlamanız en doğrusu olacaktır.
11) Erken yaşlanmanın, genetik nedenlerden kaynaklı olduğu düşünülür. Ancak bu da doğru bilinen yanlışlardan biridir. Genetik faktörlerin de etkisi olmakla beraber, güneşin erken yaşlanma üzerindeki etkisi daha büyüktür. Bunun yanı sıra yaşam tarzınız ve uyguladığınız bakımlar da, cilt yaşlanmasına sebep olan gerçek faktörlerdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.