Yaşar Kemal Nereli?

Yaşar Kemal Nereli?

?

, 2015 yılında kaybettiğimiz bir edebiyatçımızdır. “Yaşar Kemal nereli?” konu başlıklı hazırladığımız bu yazımızda Yaşar Kemal’i tanıtmaya çalışıcaz. Yaşar Kemal, Osmaniye ilimizin Hemite köyünde, 6 Ekim 1923 yılında doğmuştur. O zamanlar Osmaniye, Adana’nın bir ilçesi olduğu için Yaşar Kemal için hem Adana’lı hem de Osmaniye’li diyebiliriz. Yaşar Kemal’in ailesi ise aslen Van’lıdır. Babası Sadık Efendi ve annesi Nigar Hanım Rus işgali sebebiyle kendi köylerinden göç etmek zorunda kalmışlardır.

?

Yaşar Kemal nereli?” şeklindeki sorumuzla hazırlamaya başladığımız yazımızda Yaşar Kemal hakkında çok önemli bilgiler sunacağız. Yaşar Kemal, Osmaniye’li bir yazarımızdır. Kendisi Halk Edebiyatına duyduğu yoğun ilgiyle tanınır. Bu ilgisini yaptığı derleme çalışmaları, yayınladığı destanlar ve tüm eserlerinde halkı konu almasından rahatlıkla anlayabiliyoruz. Üstelik yazarın kendisi bir sohbetinde âşıklığa olan ilgisinden bahsetmiş, hatta Âşık Mecit ile sabahlara kadar âşık atışmasına tutuştuklarını eklemiştir.

Yaşar Kemal’in asıl ismi Kemal Sadık Göğceli’dir. İspanyol asıllı Thilda Serrero ile uzun yıllar süren bir evlilik yapmış, Thilda Hanım vefat ettikten bir yıl sonra tekrar evlenmiştir. Ünlü edebiyatçı 2015’de Şubat ayında kaldırıldığı hastanede 2 Mart 2015 günü vefat etmiştir. Geriye pek çok dile de çevrilmiş onlarca eseri kalmıştır.

Yaşar Kemal’in Edebi ve Siyasi Hayatı

Yaşar Kemal zor bir çocukluk ve gençlik geçirmiştir. Henüz beş yaşındayken babası gözleri önünde öldürülmüştür. Bir gözünü de kaza sonucu kaybetmiştir. İlkokulu Kadirli Cumhuriyet İlkokulu’nda okuyan Yaşar Kemal ortaokuldan sonra öğrenimine devam edememiş, Osmaniye’de birçok işte çalışmıştır.

Siyasi anlamda sosyalizmi benimsemiş ve edebiyatı da bu düşüncesi doğrultusunda şekillenmiştir. Türkiye İşçi Partisi’nin yöneticiliğini yapmış olan Yaşar Kemal, genç yaşta hapis yatmış ve daha sonralarda da çalışmalarıyla hapsi istense de cezası ertelenmiştir.

Yazarın en bilindik olan ve Varlık Roman Armağan’ı ödülüne layık görülen romanı “İnce Memed”tir. Yaşar Kemal’in çok sayıda romanı, öyküsü, denemesi, derlemesi, röportajı ve bu eserleriyle aldığı ödülleri mevcuttur. Yazar, Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilerek başarısını kanıtlamıştır. PEN Yazarlar Derneği’nin ilk başkanıdır, ayrıca “Ant” adını verdiği bir dergi çıkarmıştır.

Yaşar Kemal nereli?” başlığımızla yola çıktığımız bu yazımızda ülkemiz için çok önemli olan yazarlardan birini daha iyi tanımış olduk. Bu yazıyı okuduktan sonra “Yaşar Kemal nereli?” diye sorulduğunda yazar hakkında birçok bilgiye de sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.