Pol Pot ve Kızıl Kmerler

Pol Pot ve Kızıl Kmerler

ve

Pol pot ve Kızıl Kmerler 1975 yılında yönetime el koydular ve 1979 yılında kadar yönetimi ellerinde bulundurdular. Bu süre içinde yaklaşık olarak 7 milyon olduğu düşünülen Kamboçya nüfusunun 1,5 milyonu açlık, salgın ve ağır çalışma koşulları sebebiyle hayatını kaybetti. isimli hapishane Kızıl Kmer rejiminin zalimliğinin simgelerinden biri oldu. Bu merkeze yaklaşık 20.000 suçlu gönderilmişti. Ancak sadece 7 kişi ’den sağ kurtulabildi.

Pol pot adıyla bilinen Saloth Sar, 1925 yılında küçük bir köy olan Prek Sbauv’da doğdu. Ailesi Kamboçya standartlarına göre varlıklı sayılırdı.50 dönümlük pirinç tarlası olan bir arazi sahibiydiler. Önce Budist Manastırında daha sonra Fransız Katolik Okulu’nda eğitim gören Saloth Sar, 1949 yılında burs kazanarak eğitim için Fransa’ya gitti. Fransa’da Radyo mühendisliği okudu ve komünizmle tanıştı.

1953 yılında Kamboçya’ya döndüğünde ülkede Fransızl Sömürgesine karşı çıkan bir politik ortam vardı. Kamboçya bir yıl sonra bağımsızlığını kazandı. Saloth Sar, Kmer Halk Devrim Partisi (KPRP)’ne katıldı. O dönem ülkede ve partide Kuzey Vietnam etkisi hissediliyordu. Bir yandan devrim planları yaparken diğer yandan da tarih ve Fransız Edebiyatı dersleri veriyordu. Partinin Marksist ve Leninist bir çizgide yeniden düzenlenmesine de katkıda bulundu.

Saloth Sar, diğer parti liderleri ile birlikte, Vietnam baskısı ve dışlanmalara karşı, bir gerilla hareketi oluşturarak kırsala çekildi. Bu dönemde parti başkanı seçildi ve “Bir Numaralı Kardeş” anlamına gelen “Pol pot” lakabını aldı.

1970 yılında General Non lol,  Prens Norodom Sihanouk yurt dışındayken bir darbe gerçekleşleştirdi. Bu olay ülkede iç savaş çıkmasına sebep oldu. Pol pot ve Kızıl Kmerler bu durumdan yararlanarak kırsalda güçlendiler. General Non lol aldığı tüm Amerikan desteğine rağmen Kızıl Kmerleri durdurmada başarılı olamadı.17 Nisan 1975’te başkenti alan Kızıl Kmerler ülkeye hakim oldular.

Pol pot gücü tamamen ele geçirmesinden sonra 2 milyon nüfuslu başkent Phom Pehn’deki herkesi tahliye etti. Kızıl Kmerler sınıfsız, kendi kendine yeten bir tarım toplumu hayal ediyorlardı. Bu yüzden halkı kırsala sürerek pirinç tarlalarında çalışmaya zorladılar. Aydınlar, mühendisler ve din adamları tutuklandı. Hatta durum öyle bir noktaya geldi ki gözlük takmak bile tutuklanma sebebi sayılıyordu. Karşı çıkanlar S-21 gibi işkenceleri ile ünlü gözaltı merkezlerine gönderiliyordu.

Kısa süre içinde halk ağır çalışma koşulları ve ve açlık sebebiyle kırılmaya başladı. Toplu mezarlar ülkenin her yerini sararak korkunç bir manzara oluşturuyordu. Sürekli ölü gömülen pirinç tarlaları daha sonra “Ölüm Tarlaları” olarak adlandırılacaktı.

1970’ler boyunca Çin’den ve Amerika’dan destek alan Kmerler için durum Vietnamlıların ülkeyi işgali ile tersine döndü. Kızıl Kmer rejimi ve Pol pot işgalci Vietnam ordusuna yenildi ve ülkeki yönetimi kaybetti. Pol pot ve Kızıl Kmerler yine kırsala çekilerek sınırda mücadele ettiler. 1997’de Kızıl Kmerler art arda gelen başarısızlıklar ve artan dış baskılar nedeniyle Pol  pot’u ev hapsine mahkum etti. Pol pot 1998 yılında tüm girişimlere rağmen yargılanamadan öldü. Pol pot’un ölümünden sonra Kızıl Kmerle dağılmaya başladılar. Aralık 1998’de Pol pot’un yerine geçen Kiyo Sampan’ın teslim olması sonrası, kötü şöhretli bazı Kızıl Kmerler yargılanmaya başlasa da çoğu Kızıl Kmer şu anda serbestçe dolaşmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.