Platon Kimdir?

Platon Kimdir?

M.Ö. 428 yılında Atina’da doğan Platon asil bir ailenin çocuğuydu. Bu nedenle iyi bir eğitim almıştır. 20 yaşına geldiğinde Sokrat’ın öğrencisi olmuş ve Sokrat ölene kadar sekiz yıl ondan eğitim almıştır. Sokrat ölünce Platon’da diğer öğrenciler gibi Megara’ya gitmiştir. Fakat burada fazla kalmamış Mısır’a oradan da Pythagorasçıların etkisi altında olan Güney İtalya ve Sicilya’ya geçmiştir. Bu gezi sırasında korsanlar tarafından tutsak edilmiş ve özgürlüğü karşılığın büyük bir miktar fidye ödemek zorunda kalmıştır.

Hocası Sokrat gibi pazarlarda, çarşılarda, sokaklarda ders vermek istemeyen Platon, 40 yaşında Atina’ya dönmüş, burada bir okul kurmuş ve dersler vermeye başlamıştır. Kurduğu okulda seçkin öğrenciler yetişmeyi hedeflemiştir. Atina’nın batı bölgesinde bir yunan kahramanın adını alan Academios’ta açtığı ve büyük ün kazanan bu okula, Akademi adını vermiştir. Platon bilgi aşkını öğrencilerine aşılayıp, onları filozof bir yönetici olarak yetiştirip mezun etmek istemiştir. Derslerinde ahlak ve siyasete ağırlık vermiş ve bunları matematikle, mantıkla entegre hale getirmiştir.

Platon Felsefesi

Platon’un felsefesine göre; insanlar bir mağaranın içerisinde yüzleri mağara girişinin tersindeki duvara  dönük şekilde yaşar.  Sadece buraya düşen gölgeleri görürler. Görme duyusu yoluyla algılanan bu gölgeler gerçek değildir. Gerçeğin iyice bozulmuş gölgeleri şeklindedir. Gerçeği görebilmek için duyular yoluyla algılananları değil akıl yolu kullanılarak, yüzleri mağara girişine çevirmek ve oradaki gölgelerin oluşmasını sağlayan gerçek ideaları seyretmek gereklidir. Dolayısıyla bu alemde duyumsanan varlıklar sadece birer gölge ve yanılsamalardır. Gerçekte var olanlar bu gölgeler ve yanılsamalar değil, onları algılamamızı sağlayan, onların ardındaki idealardır. Örneğin, bir gül ne kadar güzel ve muhteşem olsa da zaman içerisinde bozulur , kaybolur, yok olur ama gül ideası değişmez, hem ezeli hem ebedidir.

Phaidon isimli diyaloğunda Platon bir filozofun ölmekten korkmayıp mutlu olacağını söylemiştir. Çünkü ruh ideasının ölümsüz olduğuna inanmaktadır. Platon ahlak ve siyasete çok önem vermiştir. Bir devletin nasıl olması gerektiğini Devlet, Yönetici ve Kanunlar isimli kitaplarında sorgulamış, ideal devleti anlatmıştır.

Platon’a göre matematik bilimi gerçek bilgiye götüren bir bilimdi. Gerçek bilgi yani tanrı ideasına matematik yoluyla ulaşılabilirdi. Tanrının kendisi matematikçiydi. Gerçeğin kilidi ancak geometri ve aritmetik ile açılabilirdi. Matematik gölgeler ile idealar alemini birbirine bağlayan bir geçitti. Akademi’nin kapısında ‘geometri bilmeyen bu kapıdan  girmesin’ yazıyordu.

Platon’un matematik ile ilgili görüşleri sayesinde matematik, bilimsel eğitimin esasını oluşturmuştur.

Platon M.Ö. 347 yılında 81 yaşında ölmüştür. Akademi’yi kızkardeşinin oğlu yönetmiştir. Akademi 6. yüzyıl başlarına kadar faaliyet göstermiş ve Platon’un düşüncelerinin yerleşmesi için çalışmıştır. Daha sonra bir pagan okulu olduğu iddia edilerek imparator Justinianus tarafından kapattırılmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.