Neşet Ertaş Nereli?

Neşet Ertaş Nereli?

Neşet Ertaş Nereli?

Neşet Ertaş Bozlak söyleme geleneğini çok iyi bilen ve birçok türkücüye hocalık etmiş bir isimdir. Neşet Ertaş nereli soruları ise ölümünün hemen ardından sıkça sorulan sorular arasında kendini göstermiştir. Bunun yanı sıra ünlü sanatçının Doğum yeri ise 1938 Yılı itibariyle Kırşehir’ in Çiçekdağı ilçesi olmuştur.

Neşet Ertaş Sanat Hayatı

Neşet Ertaş sanat hayatına büyük bir Halk ozanı olarak devam etmiştir. Özellikle eğitimi ise baba ocağında başladığını kendi sözlerinden anlamaktayız. Sanatçı 1957 Yılında ilk plağını çıkarmıştır. Ünlü sanatçının çıkardığı türkü ise Neden Garip Garip Ötersin Bülbül isimli eseridir. Bu türkünün sözleri babası olan Muharrem Ertaş’a aittir. Bu türkü ile oldukça çok sevilen sanatçı ise daha sonra sanat hayatına birçok türkü ile devam etmiştir. Hareli gelin, şeytanın atına binip yeldirme, bir Leyla misali gibi birçok ünlü eseri bulunmaktadır.

Neşet Ertaş Eğitim Hayatı

Neşet Ertaş, ilkokula gitmiştir. Keman ve bağlama çalması ise daha sonrasında öğrenerek burada eğitimini sürdürmüştür. Daha sonra müzik eğitimi üzerine kendini de geliştirmiştir.

Neşet Ertaş Eşi ve Çocukları

Neşet Ertaş, Leyla isimli bir kızla tanışarak evlerin, bu hanımdan Döne, Canan ve Hüseyin adında çocukları olacaktır. 7 yıl sonra ayrılarak daha sonrasında ise kendini alkol ve sigaraya verecektir. Bu durumda ise kısmi bir felç geçirerek işsiz salacaktır. Sonrasında ies Almanya’ ya kardeşinin yanına giderek burada tedavi olduktan sonra Almanya’ da gurbetçilere türküler söylemeye devam edecektir. Neşet Ertaş nereli ve diğer soruları aydınlattık.

Neşet Ertaş Ne Zaman Öldü?

Yılın sanatçısı ödülün almaya sürekli olarak layık görülen sanatçının üstün hizmet ödülü de bulunmaktadır. Bu ödül ise Süleyman Demirel tarafından verilmiştir. Kendisi aynı zamanda 25 Nisan 2011 yılı itibariyle İTÜ devlet konservatuarında fahri doktora unvanı almıştır. Bunun üzerine ise iki ciltlik bir kitap haline gelen hayatı ve eseri oluşmuştur. Tüm bu gelişmelerin sonucunda ise kendisi 25 Eylül 2012 günü İzmir’ de yaşamını yitirmiştir. Burada bir hastanede prostat kanseri tedavisi görürken, ilerleyen nedenlerden dolayı hayatını kaybetmiştir. Cenazesi ise Kırşehir Bağbaşı Mezarlığında defnedilmiştir. Ölümü ile üzen sanatçı, Neşet Ertaş nereli soruları ile akıllarda kalmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.