Nasreddin Hoca Nereli?

Nasreddin Hoca Nereli?

Nereli?

Hazır cevaplığı, nüktedanlığı ve insan sevgisi ile tanınan ünlü mizah adamı Nasreddin Hoca aslen Sivrihisar Hortu köyünde doğmuştur. 1208-1284 yılları arasında yaşamış olan Nasreddin Hoca nerelidir sorusu ile her zaman gündemde kalmıştır. Onu sahiplenen ve kendi şehrinde doğmuş olduğunu iddia edenler için onun Sivrihisarlı olduğunu söyleyebiliriz. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yaşamış olan Hocanın çok önemli bir mizah figürü olduğunu söylemek gerek. Yalnız yurdumuzda değil yakın coğrafyada bulunan bazı komşularımızda onu sahiplenerek kendi ülkelerinin insanı olduğunu iddia etmişlerse de durum öyle değildir. Türk edebiyatının geleneksel yapısı içinde de Nasreddin Hocanın rolü asla inkar edilmemelidir.

Nasreddin Hocanın Eğitimi

Zamanının en iyi eğitim imkanlarından yararlanmış olan Hoca, dünya mizahında da kendine yer bulmayı başarmıştır. sorusu için farklı açıklamalar olduğundan dolayı Sivrihisar doğumlu olduğu da yapılan açıklamalar arasındadır. İmamlık, kadılık ve müftülük, öğretmenlik gibi o günün en değerli alanlarında çalışmış olan Nasreddin Hoca kişiliği ile her zaman halkın önünde yer almayı bilmiştir. Konya Akşehir de ayrıca Hocanın doğum yeri olarak bazı çevrelerce iddia edilse de mezarının Sivrihisar’da bulunduğu da bir gerçektir. Bulunan mezar taşının üzerinde “ burada yatan kişi Şemseddin oğlu Nasreddindir” ibaresi dikkat çekmiştir.

Nasreddin Hocanın Kişiliği

Belki de dünyanın en tanınan filozoflarından olduğu düşünülen Nasreddin Hoca, dünyayı güldüren adam olarak da biliniyor. 1284 yılında ölen ve şu an Konya Akşehirde gerçekten de görenleri güldüren bir türbe mezarı olan Hoca göle maya çalması ve eşeğe ters binmesi ile hala dillerden düşmeyen fıkraların adamıdır. Nasreddin Hoca nereli dendiği zaman çelişkili ifadelerle karşılaşmaya hazır olun. Bu kadar değerli bir zatın birkaç yer ve hatta ülke tarafından sahiplenilmesinden daha doğal ne olabilir ki? Hoca öğretileri ve felsefi kişiliği ile sembolik bir kişilik olarak bilinmektedir. Bu da onun 800 yıldan bu yana ölümsüz olmasının gerçek bir göstergesidir. Zalime karşı her zaman mazlumdan yana olan Hoca, tam bir halk filozofudur ve dünya durdukça durmaya devam edecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.